Ponad rok temu, w listopadzie 2016 r., obszernie zajęliśmy się tematem przewartościowania dolara amerykańskiego. Jak się miało potem okazać, timing tamtej analizy był zaskakująco trafny – niespełna miesiąc później notowania dolara osiągnęły szczyt i rozpoczął się trend spadkowy trwający do chwili obecnej.
Chociaż wspomniana analiza nie miała na celu przewidywania krótkoterminowych wahań na rynku walutowym – bo to zadanie jest wyjątkowo karkołomne – to jednak pokazaliśmy wtedy, że dolar był mocno przewartościowany względem złotego (i w mniejszym stopniu względem euro). W tym kontekście zjazd notowań amerykańskiej waluty trwający od kilkunastu miesięcy oznacza niwelowanie tego przewartościowania.
I tu pojawia się aktualne pytanie – czy na skutek tego trendu spadkowego dolar przestał być przewartościowany? A może stał się... niedowartościowany? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest istotna nie tylko dla posiadaczy lokat walutowych w bankach. Od wahań kursu USD zależą w niemałym stopniu stopy zwrotu z rozmaitych aktywów denominowanych w tej kluczowej walucie (np. amerykańskich akcji czy obligacji).
Złoty ceniony za nisko?
Najpierw sięgnijmy do metodologii zastosowanej we wspomnianym artykule. Wnioski oparliśmy wtedy na teorii parytetu siły nabywczej (PPP), która zakłada, że kurs walutowy między krajami A i B powinien być na takim poziomie, by nie opłacało się eksportować danego towaru (koszyka towarów) między tymi krajami (to absolutna wersja PPP – patrz ramka). Jeśli kurs odrywa się od takiego poziomu równowagi, to siły rynkowe powinny doprowadzić go z powrotem do tego pułapu.
Najbardziej popularnym, a zarazem skrajnie uproszczonym, przykładem PPP jest indeks Big Mac, publikowany przez magazyn „The Economist". W momencie gdy pisaliśmy wspomnianą analizę, indeks w przypadku naszej waluty (wynikający z porównania cen Big Maców w Polsce i USA) był na poziomie ok. 1,90, co sugerowało, że ówczesny kurs USD w okolicach 4 zł był o wiele, wiele za wysoki. Co ciekawe, obecnie indeks Big Mac nadal jest na tym poziomie. Kurs dolara, choć mocno spadł, to jego obecny poziom (ok. 3,40 zł) i tak wydaje się ciągle zbyt wysoki.