Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.06.2019 10:04 Publikacja: 12.06.2019 10:00
Rentowność Comarchu rośnie wraz ze wzrostem wartości (pozyskane nowe kontrakty) i poprawą jakości portfela zamówień. W 2019 r. analitycy zakładają kilkunastoprocentowy wzrost przychodów. Wśród wyzwań są pozyskiwanie specjalistów IT i presja na wzrost wynagrodzeń.
Foto: GG Parkiet
Dino może się pochwalić systematycznym wzrostem marż mimo niekorzystnego wpływu wzrostu wynagrodzeń. Właściciel sieci supermarketów w imponującym tempie poprawia wyniki, co jest efektem rozwoju organicznego i wzrostu sprzedaży porównywalnej w sklepach.
Foto: GG Parkiet
Dom Development jest beneficjentem korzystnej koniunktury i utrzymującego się popytu na nowe mieszkania. Zwyżki cen łagodzą rosnące koszty nowych gruntów i materiałów. Biorąc pod uwagę realizowane inwestycje oraz posiadany bank ziemi, analitycy przewidują dalszy wzrost wyników.
Foto: GG Parkiet
Famur jest beneficjentem rosnących inwestycji w branży wydobywczej w Polsce i za granicą. Duży popyt na rynku powoduje, że producent maszyn górniczych może sobie pozwolić na podwyżki cen, co pozytywnie przekłada się na rentowność grupy, pomimo wzrostu kosztów surowców i wynagrodzeń.
Foto: GG Parkiet
Śnieżka poprawia rentowność mimo presji kosztów, sukcesywnie wprowadzając podwyżki cen produktów. Producentowi sprzyja rosnący popyt na droższe farby i spadek cen głównego surowca. Grupa zakłada przejściowy spadek marż z uwagi na konsolidację wyników przejętej spółki Poli-Farbe.
Foto: GG Parkiet
Torpol z kwartału na kwartał wypracowuje coraz wyższe marże. Budowlana grupa musi się jednak wciąż liczyć z presją na marże spowodowaną wzrostem cen materiałów budowlanych, trudniejszym dostępem do podwykonawców i wzrostem kosztów pracowniczych.
Foto: GG Parkiet
Spółki szukają sposobów na złagodzenie wpływu wzrostu kosztów na marże, ale nie wszystkim branżom przychodzi to równie łatwo. Z presją kosztów dobrze radzą sobie podmioty, na których produkty rośnie popyt, a kupujący akceptują podwyżki.
– Na wzrost kosztów spółki mają bardzo ograniczony wpływ, więc jedyną możliwością ograniczania negatywnego wpływu jest przerzucanie ich na klientów. Lepiej radzą sobie zazwyczaj spółki, gdzie bezpośrednim odbiorcą jest konsument detaliczny, a niskie koszty pracy nie były główną przewagą konkurencyjną. Wzrost cen surowców można wtedy stopniowo przerzucić na końcowego klienta. Elementem sprzyjającym stabilności marż jest dywersyfikacja finalnych odbiorców oraz niska elastyczność cen popytu na produkty spółki, wynikająca z unikatowości produktu lub usługi – tłumaczy Sebastian Trojanowski, zarządzający w TMS Brokers.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trwająca hossa winduje majątki najbogatszych. Na warszawskiej giełdzie mamy już prawie 20 miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. Imponujące pakiety mają też akcjonariusze LPP, Cyfrowego Polsatu, CCC, XTB i CD Projektu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zapowiadali tak dobre zachowanie polskiego rynku akcji w tym roku. Tymczasem II kwartał ledwie się rozpoczął, a stopy zwrotu głównych indeksów coraz bardziej zbliżają się do 30 proc.
Średnie spółki przyciągają uwagę nie tyko krajowych inwestorów. W tym segmencie hossa w 2025 roku rozkręciła się na dobre za sprawą napływów kapitału z zagranicy na krajowy parkiet oraz wzrostu aktywności lokalnych graczy.
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Rynkowy guru prowadzący popularny program „Mad Money” w telewizji CNBC stał się bohaterem licznych memów wyśmiewających jego zdolności prognostyczne. Zdarzało mu się bowiem spektakularnie mylić tuż przed wstrząsami rynkowymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas