Ceny producentów w Chinach rosły w lutym w najszybszym tempie od ponad dwóch lat, dołączając do droższej ropy naftowej, niedoborów chipów komputerowych i gwałtownie rosnących kosztów wysyłki, jako czynników wpływających na globalną presję inflacyjną.
Wskaźnik cen producentów w Chinach wzrósł o 1,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, bardziej niż wynoszące 1,5 proc. prognozy ekonomistów, po wzroście o 0,3 proc. w styczniu. Ceny konsumpcyjne spadły w zeszłym miesiącu o 0,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, nieco lepiej niż prognozowane 0,3 proc.
Jako że Chiny są producentem dla całego świata, rosnące ceny producentów zwiększają perspektywę rozpoczęcia globalnego eksportu inflacji, ponieważ fabryki podnoszą ceny towarów sprzedawanych za granicą. Rynki obligacji już odczuły oczekiwania, że ??szybszy światowy wzrost i potężne bodźce fiskalne w USA spowodują wzrost inflacji. Chińskie ceny producentów były głównym czynnikiem przyczyniającym się do globalnej inflacji w ostatnich dziesięcioleciach, gdy łańcuchy dostaw stały się bardziej zintegrowane. Spadek cen był głównym czynnikiem powodującym dezinflację w latach 2012-2016 i utrudnił bankom centralnym w innych krajach osiągnięcie celów trwałej inflacji. Tym razem zagrożenia inflacyjne idą w innym kierunku. Ceny ropy wzrosły do blisko 70 dolarów za baryłkę, wzrosły też ceny miedzi i produktów rolnych. Zwiększyły się ceny wysyłki wzrosły, kolejny wzrost cen może spowodować globalny niedobór chipów komputerowych.