#WykresDnia: Solidarność producentów ropy

Jak dotychczas zarówno po stronie OPEC+ jak i producentów łupkowych w USA widać sporą dyscyplinę w kwestii braku rychłego zwiększania produkcji. To powinno sprzyjać cenie ropy w najbliższym czasie.

Publikacja: 12.03.2021 09:21

#WykresDnia: Solidarność producentów ropy

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej ( Energy Information Administration - EIA) i Standard Chartered podniosły w tym tygodniu swoje prognozy cen ropy na 2021 rok. Zgodnie z marcowym krótkoterminowym prognozą energetyczną (STEO), według EIA ceny spot Brent wynoszą średnio 60,67 USD za baryłkę, a ceny spot WTI średnio 57,24 USD za baryłkę w tym roku. W swoim lutowym STEO, EIA przewidywała, że ??ceny spot Brent wyniosą średnio 53,20 USD za baryłkę, a ceny spot WTI średnio 50,21 USD za baryłkę w 2021 r. Standard Chartered podkreślił, że podniósł swoje średnie prognozy cen ropy Brent i WTI w 2021 r. O 14 USD za baryłkę do odpowiednio 65 USD za baryłkę i 63 USD za baryłkę.

EIA przewiduje, że w przyszłym roku ceny spot Brent osiągną średnio 58,51 USD, a ceny spot WTI średnio 54,75 USD za baryłkę w 2022 r. Wcześniej oczekiwano, że ceny spot Brent wyniosą średnio 55,19 USD za baryłkę, a ceny spot WTI miały średnio 51,56 USD za baryłkę w roku 2022. 2022. Standard Chartered pozostawił swoje prognozy średnich Brent i WTI na 2022 r. na niezmienionym poziomie, odpowiednio 59 USD za baryłkę i 56 USD za baryłkę.

- Przedłużenie przez OPEC + istniejących cięć dostaw do kwietnia znacząco przyczyniło się do krótkoterminowej presji na wzrost cen ropy - odnotowała EIA w marcowym STEO. - EIA nadal spodziewa się, że presja na spadek cen ropy naftowej pojawi się w nadchodzących miesiącach, gdy rynek ropy stanie się bardziej zrównoważony... Prognoza EIA dotycząca spadających cen ropy naftowej i bardziej zrównoważonego rynku ropy naftowej odzwierciedla globalną podaż ropy przewyższającą popyt na ropę w drugiej połowie 2021 r. - dodała.

EIA stwierdziła, że na ??jej marcowy STEO nadal wpływa podwyższony poziom niepewności, ponieważ związana z Covid-19 sytuacja ewoluuje. „Zmniejszona aktywność gospodarcza związana z pandemią Covid-19 spowodowała zmiany w popycie i podaży energii w ciągu ostatniego roku i będzie nadal wpływać na te wzorce w przyszłości" - napisała EIA.

Tymczasem ceny ropy rosły wraz ze spadkiem dolara, a spadek zapasów benzyny w USA był sygnałem ożywienia konsumpcji. Kontrakty futures w Nowym Jorku wzrosły powyżej 65 USD za baryłkę, podczas gdy kurs amerykańskiej waluty spadał. Zapasy benzyny spadły o ponad 25 mln baryłek w ciągu ostatnich dwóch tygodni, podczas gdy miara konsumpcji wzrosła w zeszłym tygodniu do najwyższego poziomu od listopada. Zysk z produkcji paliwa wzrósł.

W międzyczasie zwiększył się popyt na irańską ropę, a Chiny zwiększają zakupy, podczas gdy inne kraje czekają na złagodzenie sankcji USA. Import wzrósł w tym miesiącu tak bardzo, że według handlowców i analityków porty w prowincji Shandong są coraz bardziej zatłoczone.

Notowania ropa naftowej po ponad 30-proc. spadku w tym roku zaczęły rosnąć w ostatnich dniach. Rynek nadal się zacieśnia z powodu cięć produkcji ze strony członków OPEC + i wraz z poprawą perspektyw popytu po wprowadzeniu szczepionek Covid-19. - Wydaje się, że obecny wzrost cen ropy będzie efektem pozytywnego nastawienia do ryzyka na światowych rynkach finansowych - powiedział Jens Pedersen, starszy analityk w Danske Bank. - W związku z następnym spotkaniu OPEC + za mniej niż trzy tygodnie pojawia się granica tego, jak wysokie mogą wzrosnąć ceny ze względu na potencjał OPEC + do rozpoczęcia normalizacji produkcji - dodał.

Według Energy Information Administration, zapasy benzyny w USA spadły w zeszłym tygodniu o prawie 12 milionów baryłek. Zapasy ropy wzrosły o 13,8 miliona, osiągając wzrost w ciągu ostatnich trzech tygodni do prawie 37 milionów po ataku mrozu, który zamknął kilka rafinerii.

Według konsultanta Energy Aspects możliwe jest, że ropa amerykańska będzie musiała być handlowana z większym dyskontem w stosunku do globalnego benchmarku Brent. Dzieje się tak, gdy rynek Brent stoi w obliczu trudności związanych z konserwacją rafinerii i ostrymi cięciami w saudyjskich OSP.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?