W Stanach Zjednoczonych proces polityczny zajmujący się kwestiami, w których dane gigantów technologicznych stają się w większym stopniu dobrem publicznym, prywatnością użytkowników i wpływem na pracę gospodarki koncertowej opartej na technologii, postępuje powoli. Ale może się wydawać, że w Chinach nadejdzie z dnia na dzień - pisze Jeffrey Kleintop, CFA, Dyrektor Zarządzający, Główny Globalny Strateg Inwestycyjny, Charles Schwab & Co.
W odpowiedzi na ostatnie zmiany polityki regulacyjnej, chińskie akcje znajdują się w bessie, co pokazuje spadek o ponad 20 proc. w stosunku do maksimum. Powolny spadek na chińskim rynku akcji od lutowego szczytu gwałtownie przyspieszył w zeszłym tygodniu i wykroczył poza akcje edukacji i dostaw posiłków, będące celem ostatniej represji regulacyjnej. Akcje indeksu MSCI China Index spadły o 14 proc. w ciągu trzech dni sesyjnych, ponieważ pogląd zmienił się ze spokojnego interpretowania działań regulatorów jako skupionych tylko na kilku dużych firmach technologicznych do alarmu, że żadna branża nie jest bezpieczna przed nagłym pośpiechem reform regulacyjnych. Inwestorzy na rynkach wschodzących odczuli spadek, ponieważ Chiny stanowią obecnie jedną trzecią indeksu MSCI Emerging Market Index. To spowodowało, że od początku roku pozostał on na niezmienionym poziomie.
Ten nie jest dla inwestorów nowość. Historycznie rzecz biorąc, inwestowanie na chińskim rynku akcji wiązało się z dużą zmiennością i wysokimi zwrotami. W tym roku indeks MSCI China Index przeszedł od najsilniejszego na świecie, z 20-proc. wzrostem od początku roku 17 lutego, do straty od początku roku na poziomie 12 proc. na 30 lipca, co czyni go jednym najgorszych na świecie. Tegoroczny spadek na poziomie 27 proc. jest zgodny ze średnim rocznym spadkiem 28 proc. w ciągu ostatnich 20 lat, odkąd Chiny wstąpiły do ??Światowej Organizacji Handlu w 2001 roku. Historycznie, inwestorzy mieli tendencję do otrzymywania rekompensaty za tę podwyższoną zmienność dwucyfrowymi rocznymi całkowitymi zwrotami w ciągu ostatnich 20 lat (od 30.07.01 do 30.07.21 indeks MSCI China wytworzył łączny zwrot w ujęciu rocznym w wysokości 11 proc.).