Mocniejsze otwarcie na złotym

Początek nowego tygodnia przynosi otwarcie kwotowań złotego, podobnie jak eurodolara, za pomocą nieznacznej luki wzrostowej.

Publikacja: 15.04.2019 07:54

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2790 PLN za euro, 3,7835 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7733 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9465 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,917% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego tygodnia na rynku FX przynosi podbicie wycen bardziej ryzykownych aktywów, w tym PLN. Luka jest nieznaczna (ok. 0,6 PLN) niemniej stanowi potwierdzenie tendencji z ostatnich 2 tygodni. Równocześnie na szerokim rynku obserwujemy spadek wyceny japońskiego jena do najsłabszego poziomu w tym roku, a kwotowania EUR/CHF oscylują blisko miesięcznych maksimów. Zarówno JPY jak i CHF traktowane są przez inwestorów jako tzw. „bezpieczne przystanie" co sugeruje globalny spadek awersji do ryzyka. Ostatnie, choć relatywnie słabe, dane z Chin wskazują, iż działania Pekinu mogą docelowo przyniesie stabilizację tamtejszej gospodarki. Dodatkowo rozpoczyna się sezon wyników spółek w USA, gdzie istnieje duża szansa na podbicie obniżonych oczekiwań wynikowych. Lokalnie warto wspomnieć o piątkowej decyzji S&P, gdzie podtrzymany został rating Polski na poziomie A-. Agencja spodziewa się wzrostu w 2019r. „tuż poniżej 4%", a sam pakiet fiskalny podbije deficyt do 1,5% w tym roku oraz 2,6% w 2020r.  W szerszym ujęciu nastroje wokół PLN pozostają korzystne – należy mieć jednak świadomość, iż wynika to głównie z wydarzeń na szerokim rynku, a nie impulsów związanych bezpośrednio ze złotym.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. finalnego odczytu CPI za marzec, gdzie spodziewana jest dynamika 1,7% r/r. Ponadto warto bliżej przyjrzeć się wystąpieniom przedstawicieli FED. W przypadku PLN w dalszej części tygodnia warto skupić się na inflacji bazowej (wtorek), danych z rynku pracy (środa), produkcji przemysłowej i minutes RPP (czwartek) oraz piątkowej decyzji Moody's dot. ratingu.

Z  rynkowego punktu widzenia USD/PLN spadł poniżej 3,78 PLN. EUR/PLN oscyluje blisko 4,2740 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Interwencje walutowe na niewiele się już zdają. Jen nie przestaje razić słabością
Waluty
Polski złoty pozostanie mocny w drugim kwartale
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Na jakie waluty warto teraz stawiać?
Waluty
Tydzień pod znakiem banków centralnych
Waluty
Dolar jeszcze może pokazać światu swoją potęgę
Waluty
Jakie perspektywy ma polski złoty?