Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowana jest też dalsza poprawa efektywności. „Wprowadzenie w 2021 r. opłaty mocowej istotnie wpłynie na koszty energii elektrycznej i zwiększy koszt przewozu towarów koleją, co stawia przed spółką Lotos Kolej kolejne wyzwania i konieczność dalszej optymalizacji kosztów" – podaje biuro prasowe Lotosu.
Koncern w dalszym ciągu obserwuje dużą niepewność na rynku przewozów i przeładunków różnych grup towarowych. „Pojawiają się też niepokojące sygnały co do gorszej sytuacji finansowej w branży przewoźników samochodowych. Spółka Lotos Kolej przewiduje natomiast ciągły rozwój przewozów intermodalnych (kontenerowych – red.), zarówno w 2021 roku, jak i w kolejnych latach" – informuje biuro prasowe Lotosu. Dodaje, że prowadzone w ostatnich latach prace związane z modernizacją krajowej infrastruktury kolejowej mogą wkrótce przynieść wymierne efekty, związane ze wzrostem prędkości pociągów, a tym samym poprawę efektywności firm z branży. Przewoźnicy czekają także na efekty modernizacji portów morskich i inwestycji w terminale przeładunkowe.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Proponuje stronie społecznej odstąpienie od przywilejów pracowniczych wynikających z zakładowego układu zbiorowego pracy. Na to muszą się jednak zgodzić wszystkie związki zawodowe działające w spółce.
W założeniach zarządu nie trafią one jednak na rynek przewozowy, a jedynie na złom. Zdecydowana większość to tabor wysoce wyeksploatowany i w bardzo złej kondycji technicznej. Ponadto część wagonów od lat nie realizuje pracy przewozowej.
Organizacje reprezentujące wykonawców i producentów w sektorze kolejowym domagają się pilnej zmiany obecnego modelu finansowania inwestycji infrastrukturalnych.
Widmo kolejnych zwolnień powoduje, że załoga, poprzez organizacje związkowe, szuka wszelkich możliwych sposobów na uratowanie miejsc pracy i na wyjście spółki na prostą. Szczególnie duże oczekiwania kierowane są w stronę rządu.
Akcjonariusze Wieltonu przegłosowali uchwały dotyczące emisji 10 mln akcji serii E i prawie 3,4 mln akcji serii F bez prawa poboru.
W tym roku pracę ma stracić do 1041 pracowników, a w przyszłym do 1388 osób. Jesienną ubiegłego roku, także w efekcie zwolnień grupowych, pracę straciło 3665 pracowników. Było to rezultatem m.in. systematycznie pogarszającej się kondycji spółki.