Technologie

Ministerstwo Finansów: w 2020 r. 3,5-5 mld zł z pasma 5G i 800 MHz

Ministerstwo Finansów opublikowało dziś projekt tzw. wieloletniego planu finansowego państwa na lata 2019-2022.
Foto: AFP

Na stronie 79 MF opublikowało zakładane na 2020 rok sumaryczne wpływy z dystrybucji częstotliwości dla sieci 5G (3,6-3,8 GHz, czyli 3,7 GHz i 26 GHz) oraz bloku pasma 800 MHz pozostawionego przez Sferię.

Wynika z nich, że w przyszłym roku do budżetu miałoby wpłynąć 3,5-5 mld zł.

Foto: parkiet.com

Za wsad do projektu odpowiadały Ministerstwo Cyfryzacji oraz podległe resortowi Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Instytut Łączności - dowiadujemy się.

MF nie podał, jaka konfiguracja dystrybucji wymienionych częstotliwości jest podstawą do szacunkowych wpływów.

Z naszych informacji wynika, że przy przygotowaniach wzięto pod uwagę różne scenariusze rozdysponowania pasma i za realne uznaje się łączne rozdysponowanie w formie przetargu 3,7 GHz oraz 800 MHz.

Natomiast pasmo 26 GHz ze względu na to, że jego częścią dysponuje wojsko, nie jest brane pod uwagę w perspektywie przyszłego roku.

Trzeba pamiętać, że wieloletni plan finansowy to tylko plan i może boleśnie zderzyć się z rzeczywistością. Przy tzw. aukcji LTE (800 i 2600 MHz) opłaty zamiast zasilić budżet 2015 r. zasiliły już budżet 2016 r. Były też diametralnie różnie od planowanego minimum.

Włączenie do przyszłorocznego planu wpływów z dystrybucji pasma 800 MHz zaskoczyło Marcina Nowaka, analityka z domu maklerskiego Ipopema Securities, wyceniającego m.in. akcje giełdowych telekomów.

"Nie zakładam skutecznej dystrybucji tego bloku w najbliższych latach" - napisał Marcin Nowak na Twitterze pytany, z czego wynika jego zaskoczenie.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.