Raport surowcowy

SREBRO Ubogi krewny złota

Publikacja: 25.06.2019 13:08

Marek Rogalski, główny analityk walutowy, DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

O ile złoto jest w ostatnich tygodniach na fali za sprawą zapowiedzi kolejnego luzowania polityki przez banki centralne, co doprowadziło do sytuacji w której coraz większa część tzw. bezpiecznych obligacji ma ujemne rentowności i coraz więcej inwestorów skłania się do tego, aby zdywersyfikować ryzyko także poprzez złoto, a swoje robią też polityczne tarcia USA z Iranem, oraz długofalowe obawy o Chiny, o tyle srebro pozostaje wciąż „zapomniane".

Srebrny kruszec nie jest traktowany jako bezpieczne aktywa. Na poniższym wykresie stóp zwrotu za ostatnie 5-miesięcy widać, że stopa zwrotu na srebrze pozostaje ujemna, podczas kiedy złoto zyskało już ponad 10 proc.

Wykres stóp zwrotu złota i srebra – źródło: Stooq.pl

Wykres stóp zwrotu złota i srebra – źródło: Stooq.pl

DM BOŚ

Czy to może się zmienić? Wiele zależeć będzie od tego, czy większy kapitał popłynie generalnie w stronę rynku surowców. Na dziennym wykresie srebra widać, że w krótkim okresie rynek ma problem z pokonaniem marcowych oporów w rejonie 15,50.

MIEDŹ

Wykres dzienny SILVER

Wykres dzienny SILVER

DM BOŚ

Oczy zwrócone na prezydentów

Bezpośrednim powodem wzrostu cen miedzi jest przedłużający się strajk w chilijskiej kopalni Codelco, który trwa już od połowy czerwca i ostatnie próby dojścia do porozumienia ze strajkującymi nie były udane. Jest to jeden z większych dostawców surowca na rynek, stąd inwestorzy zaczynają mieć obawy związane z potencjalnymi zakłóceniami podaży. Dla rynku miedzi równie ważny jest wątek związany z dolarem (im słabszy tym lepiej), ale przede wszystkim relacje USA-Chiny. Jeżeli udałoby się znaleźć kompromis, który pozwoliłby zażegnać ryzyko eskalacji konfliktu handlowego, to ceny miedzi mogłyby wyraźniej odreagować. Wiele będzie zależeć, zatem od spotkania prezydentów USA i Chin w japońskiej Osace w końcu tego tygodnia...

Technicznie notowania FCOPPER przebiły się przez opór przy 2,72, co może dawać szanse nawet na ruch w górę w stronę 2,77 w ciągu kilku(nastu) dni. Niemniej warto zaczekać na potwierdzenie dzisiejszego wybicia przez 2,72.

Marek Rogalski

Wykres dzienny FCOPPER

Wykres dzienny FCOPPER

DM BOŚ

Główny analityk walutowy DM BOŚ SA

Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?
Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka