Surowce i paliwa

Grupa PGNiG czeka na publikację nowych taryf

Prawdopodobnie 17 grudnia prezes URE ogłosi nowe stawki na gaz ziemny, detaliczną dla PGNiG OD i dystrybucyjną dla PSG.
Foto: Adobestock

Istotny wpływ na przyszłoroczne wyniki grupy PGNiG będą miały nowe taryfy na gaz ziemny, które 17 grudnia powinien opublikować prezes URE, o ile te mają wejść w życie od Nowego Roku. Chodzi zarówno o taryfę detaliczną dla PGNiG Obrót Detaliczny, firmy dostarczającej błękitne paliwo do ponad 6 mln gospodarstw domowych, jak i o taryfę dystrybucyjną dla Polskiej Spółki Gazownictwa, do której należy zdecydowana większość gazociągów dystrybucyjnych w naszym kraju.

Znowelizowane prawo

Taryfy obu firm obowiązują do końca tego roku. PGNiG pytany o szczegóły dotyczące złożonych wniosków zasłania się tajemnicą przedsiębiorstwa. Tymczasem pod koniec listopada Robert Więckowski, prezes PSG ujawnił dziennikarzom, że firma złożyła wniosek o utrzymanie stawek dystrybucyjnych w 2022 r. na dotychczasowym poziomie. Z kolei Paweł Majewski, prezes PGNiG w odniesieniu do taryfy detalicznej przekonywał jakiś czas temu, że wniosek o podwyżki cen gazu jest nieunikniony ze względu na mocno drożejące w Europie wszystkie surowce i paliwa. Z informacji Radia Zet wynika, że prezes URE zgodził się, aby rachunki dla odbiorców wykorzystujących błękitne paliwo do ogrzewania domów zwyżkowały o około 40 proc., a dla tzw. kuchenkowiczów o około 10 proc. Teoretycznie mogłyby wzrosnąć znacznie więcej, ale od 10 grudnia obowiązuje znowelizowane prawo energetyczne, które je ogranicza. Przewiduje ono, że sprzedawcy gazu mogą przedkładać wniosek o nową taryfę detaliczną skalkulowaną na podstawie tylko części kosztów zakupu gazu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.