Grupa Lotos i Microsoft podpisały umowę na podstawie której będą inicjowały wspólne projekty i wdrażały rozwiązania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz najnowszych technologii informatycznych. Współpraca rozpoczyna się od uruchomienia tzw. Centrum Kompetencyjnego Sztucznej Inteligencji, Cyfrowej Innowacji oraz Zaawansowanej Analizy Danych.

- Termin Przemysł 4.0 nie uosabia dla Grupy Lotos kolejnej „rewolucji przemysłowej", a jest raczej dla naszej firmy paliwem na drodze świadomej ewolucji cyfrowej gdańskiego przedsiębiorstwa. Osiągnięcia Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIOT) to technologie i rozwiązania, które są stosowane w rafineriach od przynajmniej kilkunastu lat - mówi cytowany w komunikacie prasowym Jarosław Kawula, wiceprezes Grupy Lotos.

Dodaje, że w najbliższej przyszłości spółkę będą interesować głównie projekty związane z zaawansowaną analizą danych, w tym analizą dużych zbiorów danych w chmurach obliczeniowych. Koncern przygląda się również innym obszarom cyfryzacji związanym z robotyzacją, głębszą automatyzacją i autonomizacją, cyfryzacją procesów wytwórczych, integracją infrastruktury i danych w zarządzaniu produkcją, sztuczną inteligencją oraz wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością.

Lotos przypomina, że jednym z pięciu filarów strategii biznesowej koncernu do 2022 r. jest gotowość do rozwoju i wdrażania innowacji, również cyfrowych. Dzięki zawartemu właśnie porozumieniu koncern ma szansę na uzyskanie znaczących oszczędności finansowych, poprzez wykorzystanie już dostępnych w organizacji zasobów. - Szacunkowe już zidentyfikowane korzyści wynikające z synergii najnowszych rozwiązań technologicznych oraz wiedzy pracowników Grupy Lotos wyniosą powyżej 10 mln euro oraz uwolnią około 20 tys. roboczogodzin - twierdzi Marcin Hynek, kierownik Projektu Centrum Kompetencyjnego AI w gdańskiej spółce.