Surowce i paliwa

PGE: Miliardowe koszty

Rozbudowa kopalni węgla brunatnego i wydłużenie do roku 2044 funkcjonowania elektrowni Turów może przyczynić się do społecznych strat na całym świecie w wyniku zmiany klimatu na poziomie od 41,25 do 55,66 mld dolarów – wyliczyli Zbigniew Karaczun, profesor w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. W swoich kalkulacjach wzięli pod uwagę szacunki kosztów społecznych emisji gazów cieplarnianych wykonane przez Uniwersytet Stanforda.
Foto: Fotorzepa, M. Zubrzycki

Autorzy raportu wskazują, że klimat jest dobrem wspólnym, a przy realizacji tego typu inwestycji należy kierować się też zasadami przezorności i prewencji, dlatego wskazują, że rezygnacja lub znaczące ograniczenie działalności turoszowskiego kompleksu w istotny sposób przyczyniłoby się do ochrony klimatu. – Jednocześnie byłoby krokiem w stronę uzyskania neutralności klimatycznej wyznaczonej porozumieniem paryskim i zobowiązaniami Unii Europejskiej w tym zakresie. Utrzymanie funkcjonowania kopalni i elektrowni w planowanym wymiarze utrudni realizację powyższych zobowiązań. Postawiłoby Polskę w sytuacji kraju o niskiej odpowiedzialności globalnej i nie dbającej o sprawiedliwość międzypokoleniową – dodaje Kassenberg.

W marcu tego roku Greenpeace pozwał PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna za zmiany klimatu. Organizacja się domaga, aby spółka zrezygnowała z inwestycji węglowych i doprowadziła do zerowej emisji ze swoich instalacji do 2030 r. PGE ogłosiła właśnie, że usiądzie do stołu z Greenpeace'em w postępowaniu mediacyjnym i pokaże, jak zmniejsza emisje i przygotowuje się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. box

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.