Surowce i paliwa

PGNiG: Wzrosną możliwości tworzenia zapasów

PGNiG zakończyło budowę tzw. klastra B w podziemnym magazynie gazu Kosakowo k. Gdyni. Tym samym sfinalizowano drugi etap inwestycji i programu rozwoju zdolności magazynowych.

Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Foto: materiały prasowe

– W ciągu dziesięciu lat podwoiliśmy możliwość gromadzenia zapasów gazu w Polsce. Obok dywersyfikacji to główny filar budowy bezpieczeństwa gazowego kraju – mówi Paweł Majewski, prezes PGNiG. Klaster B składa się z pięciu komór magazynowych o łącznej pojemności 154,3 mln m sześc. gazu. Obecnie ukończono budowę dwóch ostatnich komór o pojemności 60,3 mln m sześc. Wcześniej wybudowano klaster A, również składający się z pięciu komór, o łącznej pojemności 145,5 mln m sześc. W efekcie dziś grupa PGNiG posiada siedem podziemnych magazynów gazu o łącznej pojemności 3 235,1 mln m sześc.

Należące do PGNiG magazyny są obecnie wypełnione w 97 proc., a więc w takim samym stopniu jak w poprzednich latach na początku jesieni. To znacznie więcej niż w wielu innych krajach UE. Tam średni stopień zatłoczenia wynosi obecnie ok. 78 proc., co jest wartością znacznie mniejszą, niż to miało miejsce rok temu (wówczas było to ok. 95 proc.). PGNiG zwraca uwagę, że niski stopień zapasów jest jedną z głównych przyczyn bardzo wysokich cen gazu w Europie, czego skutki odczuwa również Polska.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.