PKN Orlen jest jednym z największych hurtowych dostawców paliw płynnych na Słowacji. Trafia tam także ponad 30 produktów rafineryjnych i petrochemicznych. Teraz koncern chce również odgrywać istotną rolę na rynku detalicznym paliw zwłaszcza, że postrzega go jako perspektywiczny. Z tego też powodu realizowane tam inwestycje mają mieć charakter długoterminowy.

- Nasze wieloletnie zaangażowanie w prowadzenie działalności biznesowej i dobre rozpoznanie rynku słowackiego daje nam solidne podstawy do budowy kompetencji również w segmencie detalicznym. Zaczynamy od kilku obiektów, ale naszą ambicją w perspektywie 2-3 lat jest osiągniecie pozycji jednego z kluczowych operatorów stacji paliw - mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że jest to także ważny etap rozwoju całej grupy kapitałowej.

Słowacja jest obecnie piątym krajem po Polsce, Czechach, Niemczech i Litwie, na którym funkcjonują stacje koncernu. Od I półrocza tego roku, pod marką Benzina, działa tam jedna stacja testowa, która w ocenie firmy spełniła założenia biznesowe. Nowe placówki będą przejęte od jednego z lokalnych operatorów. Zostaną przebudowane, tak aby zapewnić klientom wysoką jakość usług i szeroką ofertę pozapaliwową. Nowe obiekty mają zasilić słowacką sieć detaliczną w najbliższych tygodniach. Warunkiem finalizacji transakcji będzie uzyskanie zgody słowackiego urzędu antymonopolowego. Na tamtejszym rynku funkcjonuje obecnie około 900 stacji paliw. Niespełna połowa zarządzana jest przez trzech największych operatorów.

- W pierwszej fazie skupiliśmy się na negocjacjach obejmujących wynajem lub przejęcie istniejących stacji, w przyszłości nie wykluczamy jednak budowy całkiem nowych obiektów, w tym również samoobsługowych. Zapowiadaliśmy, że do końca tego roku możliwe jest dojście do poziomu 10 stacji paliw na Słowacji i jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia tego celu - twierdzi Tomasz Wiatrak, prezes Unipetrol, czeskiej firmy kontrolowanej przez PKN Orlen. Dodaje, że kluczowym wyznacznikiem tempa rozwoju pozostają jednak przyjęte parametry biznesowe.