REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Orlen rozwija sieć stacji na Słowacji

U naszych południowych sąsiadów płocki koncern ma obecnie tylko jedną detaliczną placówkę. Wkrótce jego sieć powiększy się jednak o siedem nowych obiektów.
Foto: materiały prasowe

PKN Orlen jest jednym z największych hurtowych dostawców paliw płynnych na Słowacji. Trafia tam także ponad 30 produktów rafineryjnych i petrochemicznych. Teraz koncern chce również odgrywać istotną rolę na rynku detalicznym paliw zwłaszcza, że postrzega go jako perspektywiczny. Z tego też powodu realizowane tam inwestycje mają mieć charakter długoterminowy.

- Nasze wieloletnie zaangażowanie w prowadzenie działalności biznesowej i dobre rozpoznanie rynku słowackiego daje nam solidne podstawy do budowy kompetencji również w segmencie detalicznym. Zaczynamy od kilku obiektów, ale naszą ambicją w perspektywie 2-3 lat jest osiągniecie pozycji jednego z kluczowych operatorów stacji paliw - mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że jest to także ważny etap rozwoju całej grupy kapitałowej.

Słowacja jest obecnie piątym krajem po Polsce, Czechach, Niemczech i Litwie, na którym funkcjonują stacje koncernu. Od I półrocza tego roku, pod marką Benzina, działa tam jedna stacja testowa, która w ocenie firmy spełniła założenia biznesowe. Nowe placówki będą przejęte od jednego z lokalnych operatorów. Zostaną przebudowane, tak aby zapewnić klientom wysoką jakość usług i szeroką ofertę pozapaliwową. Nowe obiekty mają zasilić słowacką sieć detaliczną w najbliższych tygodniach. Warunkiem finalizacji transakcji będzie uzyskanie zgody słowackiego urzędu antymonopolowego. Na tamtejszym rynku funkcjonuje obecnie około 900 stacji paliw. Niespełna połowa zarządzana jest przez trzech największych operatorów.

- W pierwszej fazie skupiliśmy się na negocjacjach obejmujących wynajem lub przejęcie istniejących stacji, w przyszłości nie wykluczamy jednak budowy całkiem nowych obiektów, w tym również samoobsługowych. Zapowiadaliśmy, że do końca tego roku możliwe jest dojście do poziomu 10 stacji paliw na Słowacji i jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia tego celu - twierdzi Tomasz Wiatrak, prezes Unipetrol, czeskiej firmy kontrolowanej przez PKN Orlen. Dodaje, że kluczowym wyznacznikiem tempa rozwoju pozostają jednak przyjęte parametry biznesowe.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA