Surowce i paliwa

Serinus Energy kończy kwartał z dużą stratą

Międzynarodowa spółka naftowa po I kwartale ma powody do zmartwień. Zaliczyła dużą stratę. W ubiegłym roku kończyła analogiczny okres na plusie.
Foto: Bloomberg

Przychody ze sprzedaży pomniejszone o opłaty koncesyjne spadły z 6,7 mln zł w I kw. 2018 r. do 5,8 mln zł na koniec I kw. 2019 r. Dodatkowo o 7,6 proc. wzrosły koszty zarządu - wyniosły 2,5 mln zł. W ubiegłym roku po I kwartale przedsiębiorstwo miało 3,4 mln zł zysku. I kwartał b.r. Serinus zakończył ze stratą ponad 8,8 mln zł.

Wpływ na niski wynik finansowy grupy miała opóźniona budowa zakładu przetwarzania gazu w Rumunii, czyli kraju będącym wraz z Tunezją głównym kierunkiem inwestycyjnym spółki. Dopiero 25 kwietnia Serinus rozpoczął sprzedaż gazu korzystając z usług wspomnianego wcześniej zakładu. Jako powód opóźnień firma podała niedotrzymanie dostaw odpowiednich modułów importowanych z Kanady niezbędnych do budowy ośrodka. Spółka złożyła pozew o wypłatę 25,5 mln dolarów odszkodowania od dostawcy, firmy Aval Engineering.

Ze względu na opóźnienia na rynku rumuńskim firma zmuszona była do publicznej emisji 21,5 mln papierów w cenie 0,1 funta za akcję.

Kurs Serinus Energy spadał w czwartkowe popołudnie nieznacznie bo o 0,8 proc., a inwestorzy płacili za walory spółki 0,62 zł. Akcjonariusze muszą cierpliwie czekać na odbicie dzięki poczynionym inwestycjom, ponieważ roczna stopa zwrotu wynosi w połowie maja -36,7 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.