Surowce i paliwa

Orlen: Będzie dywidenda

Zarząd Orlenu zaproponuje walnemu zgromadzeniu przeznaczenie prawie 1,5 mld zł na wypłatę dywidendy.
Foto: materiały prasowe

Jeśli jego propozycja zostanie przyjęta, na każdą akcję przypadnie 3,5 zł. To dużo więcej, niż wypłacono w ubiegłym roku, gdy na każdy walor przypadło 1 zł. Zarząd proponuje, aby 22 lipca był dniem dywidendy, a 5 sierpnia terminem jej wypłaty. Zgodnie z niedawno przyjętą strategią Orlen do 2030 r. planuje przeznaczyć na wypłatę dywidendy i pokrycie kosztów podatkowych ok. 40 mld zł. „Dotrzymujemy słowa. W naszej strategii do 2030 r. zadeklarowaliśmy powrót do wzrostowej ścieżki dywidendy w wysokości minimum 3,5 zł na akcję i teraz tę zapowiedź realizujemy" – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Dodaje, że koncern funkcjonuje w zmiennym otoczeniu makroekonomicznym, na które wpływ w 2020 r. miała światowa pandemia. Realizując przemyślane akwizycje i inwestycje, utrzymał jednak dobrą kondycję. Z danych za cztery kwartały wynika, że koncern w ubiegłym roku wypracował 3,4 mld zł zysku netto. Rok wcześniej było to 4,3 mld zł. TRF

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.