Firmy

Ophir, spółka Kulczyka, zadebiutuje w Londynie

Ophir Energy, firma specjalizująca się w poszukiwaniach ropy i gazu w Afryce chce pozyskać na London Stock Exchange 350-400 mln dolarów. Debiut planuje w lipcu

Ophir Energy, której udziałowcem jest Jan Kulczyk, zadebiutuje na giełdzie w Londynie

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

- Ophir informuje o zamiarze ubiegania się o dopuszczenie akcji zwykłych spółki do obrotu na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Londynie w drodze pierwszej oferty publicznej skierowanej do inwestorów instytucjonalnych. W zależności od warunków rynkowych, harmonogram przewiduje zamknięcie oferty i debiut giełdowy w lipcu – napisano w komunikacie prasowym spółki.

Ophir to firma zarejestrowana w Wielkiej Brytanii i specjalizująca się w poszukiwaniu ropy naftowej i gazu ziemnego w Afryce. Większość jej projektów jest zlokalizowana na morzu. Spółka prowadzi poszukiwania na obszarze około 90 tys. km2, z czego 65 tys. km2 to obszary głębinowe. W efekcie Ophir jest jednym z pięciu największych koncesjonariuszy obszarów głębinowych w Afryce. Obecnie zasoby warunkowe firmy to 189 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe). Z kolei zasoby perspektywiczne wynoszą 4 mld boe.

W ciągu 18 miesięcy zarząd spółki chce przeznaczyć 350-400 mln dolarów na wykonanie 11 odwiertów. Dokładnie taką kwotę planuje też pozyskać z przeprowadzanej emisji akcji. Dzięki zebranym pieniądzom zamierza m.in. zdobyć wiodącą pozycję wśród niezależnych firm poszukiwawczo-wydobywczych w Afryce.

Kulczyk Investments, firma inwestycyjna kontrolowana przez Jana Kulczyka, najbogatszego Polaka, posiada 13 proc. w kapitale Ophiru i jest jednym z jej największych jej udziałowców. Pozostałe udziały należą do międzynarodowych funduszy inwestycyjnych i czołowych światowych inwestorów branżowych takich jak: Och Ziff, MittalInvestments i Mvelaphanda Holdings.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.