Recenzje

Prawdziwą wartością jest dobra selekcja

Zdobywając wiedzę podczas studiów bądź pracując, często przyjmujemy ją jako jedyną właściwą, nie zagłębiając się nawet, czy znajduje ona odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Adam Grant Leniwy umysł. Wydawnictwo MT Biznes Warszawa 2021

Foto: materiały prasowe

Książka „Leniwy umysł" chce znacząco zmienić to wygodne podejście, zdeterminować do dalszej pracy nad tym, aby podważać własne poglądy i regularnie sprawdzać ich słuszność. Przedstawiając metody, które trzeba zastosować, aby osiągnąć wspomniany cel, Adam Grant ucieka się często do bardo drastycznych przykładów, dzięki czemu zapadają w pamięć. Pokazuje, dlaczego wpadamy w pułapkę leniwego myślenia, czemu boimy się wyjść z naszej strefy komfortu oraz ile korzyści, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, niesie ze sobą regularne kwestionowanie własnych poglądów.

W swojej książce autor proponuje również, aby zmienić postrzeganie pojęcia inteligencji nie jako zdolności myślenia i przyswajania wiedzy, ale bardziej jako weryfikacji wartości danej informacji oraz skutecznej selekcji wiedzy przydatnej od tej, bez której możemy sobie poradzić. Adam Grant swoją pracą chce pokazać, że kwestionowanie własnych poglądów, a nawet ich zmiana nie jest czymś złym, a często prowadzi nie tylko do lepszego życia, ale i zrozumienia sposobu myślenia drugiej osoby, co przydaje się w coraz bardziej spolaryzowanym świecie. GSU

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.