REKLAMA
REKLAMA

Przemysł

Kurs Forte runął po wynikach

Wstępne wyniki kwartalne meblarskiej grupy okazały się dużym rozczarowaniem dla inwestorów.
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Dlatego przed południem poniedziałkowej sesji notowania spółki spadały nawet o ponad 20 proc., a zniżce towarzyszyły duże obroty.

Według szacunkowych danych EBITDA Forte w III kwartale 2018r. wyniosła 27,3 mln zł, co oznacza spadek o ponad 9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. Zysk operacyjny skurczył się o ponad 37 proc. do 14,4 mln zł. Skonsolidowane przychody Forte wyniosły 256 mln zł wobec 268 mln zł w analogicznym okresie roku 2017. Zaprezentowane rezultaty były wyraźnie poniżej oczekiwań analityków.

- Słabe wyniki sprzedażowe III kwartału, są efektem dalszego znacznego spowolnienia na rynku detalicznym mebli zarówno na rynkach zagranicznych, jak i w Polsce. Tendencja spowolnienia, którą spółka obserwowała już w drugim kwartale, w trzecim kwartale była jeszcze bardziej wyraźna i miała bezpośredni wpływ także na rentowność  -  wyjaśniono w  komunikacie.

Spółka ocenia, że przeprowadzone w I połowie roku porządkowanie oferty produktowej, również miało wpływ na obroty III kwartału. - Spadek obrotów rok do roku na sprzedaży mebli jedynie o 7 proc. był efektem uruchomienia kilku istotnych akcji promocyjnych z największymi odbiorcami, których koszt bezpośrednio przełożył się jednak na uzyskiwane marże – wyjaśniono.

Ponadto efektywność nowego zakładu produkcji płyty surowej w bieżącym kwartale była poniżej oczekiwań zarządu, głównie ze względu na nieplanowane przestoje, będące wynikiem awarii. - Zarząd emitenta zaznacza, że pomimo bardzo płynnego rozpoczęcia procesu produkcji w nowym zakładzie, to jednak zakład produkcji płyty surowej jest wciąż na etapie rozruchu zarówno, jeśli chodzi o wydajności, jak i docelowe parametry produktów i liczy się z tym, że podobne sytuacje mogą się jeszcze zdarzać, aż do czasu osiągnięcia pełnej stabilizacji procesu produkcyjnego - podkreśliła spółka.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wyniki była sytuacja na rynku pracy i presja na wynagrodzenia, której efektem było rozpoczęcie wprowadzania na przełomie lipca i sierpnia regulacji płacowych, zwiększających efektywne wynagrodzenia w grupie.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA