REKLAMA
REKLAMA

Przemysł

Forte: kurs wystrzelił po wynikach

Wstępne wyniki kwartalne meblarskiej grupy okazały się sporym zaskoczeniem dla inwestorów.
Foto: materiały prasowe

W rezultacie z początkiem piątkowej sesji notowania Forte rosły nawet o ponad 20 proc., a zwyżce towarzyszyły wysokie obroty.

Według szacunkowych danych EBITDA grupy w II kwartale br. wyniosła 34,6 mln zł wobec 23,7 mln zł przed rokiem. Zysk operacyjny wzrósł do 23,2  mln zł w porównaniu do 17,3 mln zł rok wcześniej. Wynik ten był wyraźnie powyżej oczekiwań rynku i prognoz analityków. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 258 mln zł, o ponad 6 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Spółka zanotowała wyraźny wzrost rentowności. Marża EBITDA wzrosła w II kwartale do 13,4 proc. z 9,6 proc. rok wcześniej.

W skali całego półrocza 2018 roku, szacunkowa wartość wyniku EBITDA wyniosła 57,9 mln zł w porównaniu do 70,1 mln zł osiągniętych w roku 2017.

Jak podano, podstawowym czynnikiem wpływającym na wzrost rentowności EBITDA w II kwartale było uruchomienie własnej produkcji płyty surowej w spółce zależnej Tanne. - Ze względu na częściowe zużywanie w tym kwartale jeszcze płyty z zakupów zewnętrznych (zapasy prewencyjne) marża EBITDA nie oddaje w pełni efektu, jaki grupa kapitałowa uzyska, wykorzystując w procesie produkcji prawie wyłącznie własny surowiec. Należy zaznaczyć, że zakład produkcji płyty surowej jest wciąż w trakcie rozruchowej i wg zarządu zakładane moce produkcyjne osiągnie na przełomie III i IV kwartału bieżącego roku - wyjaśniła spółka w komunikacie.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA