Przemysł

BM mBanku: Spółki przemysłowe osłabione przez pandemię

Zdaniem analityków BM mBanku w efekcie pandemii Covid-19 eksporterzy do połowy maja będą odczuwać zmniejszony popyt na swoje produkty.
Foto: AFP

Najbardziej spadek sprzedaży odczują poddostawcy automotive (Alumetal, Boryszew, Mangata, Sanok RC), producenci dóbr trwałych (Amica, Forte, Stelmet) oraz spółki surowcowe (Cognor). Mniej na spadki sprzedaży narażone są Apator, Grupa Kęty i TIM. Odporni na epidemię wydają się być producenci żywności (Astarta, Kernel, Kruszwica), którzy dodatkowo mogą skorzystać w sytuacji wzrostów cen.

Zdaniem ekspertów jednym z negatywnych efektów spadku przychodów, w wyniki kryzysu wywołanego pandemią, będzie wzrost zadłużenia. - Gwałtowna zapaść sprzedaży to potencjalnie duże problemy dla Boryszew i Forte (naszym zdaniem obie spółki w II kwartale 2020r. naruszą umowy bankowe przekraczając określone w nich kowenanty). Relatywnie wyższe zadłużenie będzie się utrzymywać w Astarta, Cognor, Kernel, PKP Cargo i Pozbud, ale według naszych prognoz kowenanty w zakresie długu finansowego nie powinny zostać naruszone. Preferujemy spółki z silnymi bilansami jak Kruszwica i Famur - wyjaśniają eksperci BM mBanku.

Zdaniem brokera część spółek zrezygnuje z wypłaty dywidendy celem zabezpieczenia swojej sytuacji finansowej. Taki scenariusz zakładają w przypadku Amiki, Apatora i Mangaty.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.