Przemysł

Aplisens: W kraju osłabienie koniunktury

Aplisens przyznaje, że sytuacja spółek zależnych jest dobra, są jednak rynki, na których istnieją obawy o spadek sprzedaży. Od początku roku akcje firmy zdrożały o blisko 5 proc., do 11 zł.

Adam Żurawski, prezes Aplisensu, przyznaje, że najszybciej z krajów WNP rozwija się rynek kazachski.

Foto: parkiet.com

Producent aparatury kontrolno-pomiarowej przyznaje, że na krajowym rynku, który w okresie I–III kw. 2019 r. odpowiadał za 35 proc. przychodów grupy, sytuacja staje się wymagająca. – Z dużą ostrożnością podchodzimy do sprzedaży na rynku krajowym, na którym od kilku miesięcy widać powolne osłabienie koniunktury. Mamy obawy o spadek inwestycji w istotnych dla Aplisens branżach takich jak energetyka, hutnictwo i ciepłownictwo, szczególnie ta ostatnia branża została dotknięta ograniczeniem inwestycji przez samorządy – tłumaczy „Parkietowi" Adam Żurawski, prezes Aplisensu.

Z kolei w krajach WNP (m.in. Rosja, Białoruś, Kazachstan), które odpowiadały za 37 proc. przychodów grupy, zarząd przyznaje, że sytuacja jest nieprzewidywalna. – Na najważniejszym dla nas rynku rosyjskim wiele zależy od ceny ropy naftowej, która wpływa na kurs lokalnej waluty. Od ponad roku trwa lekki trend wzrostowy, który przekłada się na wzrost zamówień. Niestety ta sytuacja może zmienić się diametralnie w każdej chwili. Najszybciej rozwija się rynek kazachski, który powinien rosnąć niezależnie od kursu surowców energetycznych – dodaje Żurawski.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.