REKLAMA
REKLAMA

Pracownicze plany kapitałowe PPK

Finisz pierwszego etapu programu PPK

12 listopada można uznać za formalny koniec pierwszego etapu programu pracowniczych planów kapitałowych. Wkrótce rusza drugi etap.
Foto: Adobestock

Pierwszy etap programu PPK ruszył 1 lipca. Objął największe firmy, które na koniec zeszłego roku zatrudniały co najmniej 250 osób.

Kluczowe daty

Firmy te do 25 września miały czas na porozumienie się z reprezentacją załogi w sprawie wyboru instytucji finansowej prowadzącej PPK. 25 października minął natomiast termin na zawarcie z taką instytucją umowy na zarządzanie PPK. Z danych, które udostępnił Polski Fundusz Rozwoju, odpowiadający za wdrożenie PPK, wynika, że do 26 października otrzymał on potwierdzenie o podpisaniu na czas takich umów przez 3871 firm. To 97 proc. uczestniczących w tej fazie programu PPK. W sumie pierwszy etap programu objął blisko 4000 firm, które zatrudniają ponad 3 mln osób. Na zgłoszenie do PFR faktu zawarcia umowy o zarządzanie pracowniczym planem kapitałowym firmy miały 14 dni. Prawdopodobnie więc liczba takich, które zawarły taką umowę, jest ostatecznie większa. Polski Fundusz Rozwoju jeszcze jej nie podał. Spodziewał się jednak, że z obowiązku tego wywiążą się wszystkie duże firmy. Gdyby jednak okazało się, że któraś z firm zobowiązanych do uruchomienia PPK w pierwszym etapie programu nie zgłosi do ewidencji umowy o zarządzanie, PFR wezwie ją do poinformowania, z kim zawarła umowę, oraz uzupełnienia owej ewidencji. – Firmom, które umowy nie podpiszą, grożą dotkliwe kary. Ich wysokość może sięgnąć nawet 1,5 proc. rocznego funduszu płac – mówi nam Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Tylko teraz: kwartalna e-prenumerata Parkietu aż 30% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA