Niemal 39 proc. pracowników deklaruje chęć uczestniczenia w pracowniczych planach kapitałowych, a niespełna połowa zamierza z nich wystąpić. Co szósty pracownik nie podjął jeszcze decyzji odnośnie do partycypacji w programie – wynika z najnowszego raportu firmy Work Service „Barometr rynku pracy XII".
Z raportu wynika, że program PPK cieszy się większym zainteresowaniem wśród mieszkańców wsi. W trakcie badania ankietowani pracownicy zostali poinformowani, na czym polegają pracownicze plany kapitałowe i w jaki sposób budowany jest w nich kapitał na poczet przyszłej emerytury, oraz o tym, że udział w programie jest dobrowolny.
Zdecydowanie oszczędzać chce w PPK 10 proc. badanych pracowników. 19 proc. deklaruje, że raczej zostanie w programie. 26 proc. mówi, że raczej z niego wystąpi, zdecydowaną rezygnację z udziału w pracowniczych planach kapitałowych zapowiada natomiast 21 proc. ankietowanych. W sumie więc negatywny stosunek do tego programu wyraża 47 proc. badanych pracowników. 14 proc. nie wie jeszcze, jak postąpi.
Te dane mogą nieco niepokoić. Rząd szacował, że do PPK przystąpi nawet 75 proc. z 11,5 mln uprawnionych do tego pracowników. Polski Fundusz Rozwoju, który nadzoruje wdrożenie tego programu, nieco stonował potem te szacunki, ogłaszając, że sukcesem będzie już uczestnictwo w PPK połowy pracowników. To przewidywania na wstępny okres funkcjonowania programu. Z czasem liczba jego uczestników ma rosnąć.
Z raportu Work Service wynika też, że do tej pory niespełna jedna trzecia wszystkich badanych firm podjęła jakiekolwiek kroki związane z wdrożeniem pracowniczych planów kapitałowych. Przygotowania do wdrożenia PPK najbardziej zaawansowane są w dużych firmach, co zrozumiałe, bo właśnie takie firmy jako pierwsze są zobowiązane do uruchomienia programu. Chodzi o firmy, które zatrudniają co najmniej 250 pracowników. Takich firm jest nieco ponad 4 tys. Z raportu wynika, że połowa tych firm jest średnio lub bardzo zaawansowana we wdrażaniu PPK (w tym jedna piąta bardzo zaawansowana). W nieco mniejszym stopniu zaawansowane są firmy średnie – średnio lub bardzo zaawansowana jest jedna trzecia takich firm. W najmniejszym stopniu zaawansowane we wdrożeniu PPK są firmy małe – mniej niż jedna na dziesięć z nich jest zaawansowana średnio. Przygotowania do wdrożenia PPK są najbardziej zaawansowane w firmach z branży produkcyjnej.