REKLAMA
REKLAMA

Pracownicze plany kapitałowe PPK

Szybko rośnie liczba pracowniczych programów emerytalnych

Na przełomie lat 2018–2019 Urząd Komisji Nadzoru Finansowego odnotował ponadstandardowy i ciągły wzrost liczby wniosków o wpis do ewidencji pracowniczych programów emerytalnych. PPE to alternatywa dla PPK.
Foto: Adobestock

Im bliżej startu pracowniczych planów kapitałowych (1 lipca), tym większa liczba firm, które uruchamiają u siebie pracownicze programy emerytalne. Posiadanie PPE może zwalniać pracodawcę z oferowania pracownikom PPK – pod dodatkowymi warunkami. PPE musi być uruchomione przed terminem, w którym firma ma obowiązek udostępnienia pracodawcom PPK. W przypadku firm, które zatrudniają co najmniej 250 osób, to połowa tego roku. Ponadto do PPE w danej firmie musi należeć co najmniej 25 proc. załogi, a składka, którą pracodawca wpłaca na konto pracownika w PPE, nie może być niższa niż 3,5 proc. jego pensji brutto.

Te 3,5 proc. po stronie pracodawcy to więcej niż w PPK, gdzie jego minimalna wpłata to 1,5 proc. pensji brutto pracownika. Z punktu widzenia firmy pracownicze programy emerytalne są więc droższe niż pracownicze plany kapitałowe. Okazuje się jednak, że część firm woli zaproponować swoim pracownikom to pierwsze rozwiązanie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA