REKLAMA
REKLAMA

Portfel fundamentalny

Zyski w 2018 r. tylko z wybranych portfeli

Eksperci biorący udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych udowodnili, że są w stanie zarabiać bez względu na koniunkturę rynkową.
Foto: 123rf

Średnia stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych po 12 miesiącach wyniosła 2,1 proc. i była o 11,6 pkt proc. wyższa niż stopa zwrotu z WIG (indeks stracił w ciągu roku 9,5 proc.). Z kolei portfel tworzony przez analityków technicznych (podsumowaliśmy go w czwartkowym wydaniu „Parkietu") stracił w tym samym czasie 11 proc.

Portfele ekspertów od analizy fundamentów spółek radziły sobie ze zmiennym szczęściem. Warunki do zarabiania na krajowym rynku akcji w 2018 r. nie były bowiem sprzyjające. Po ustanowieniu przez indeks WIG w styczniu historycznego szczytu notowań na warszawską giełdę zawitała korekta, uderzając z większą lub mniejszą siłą we wszystkie segmenty rynku. Jej negatywny wpływ najmocniej odczuły małe spółki. Dlatego nie wszyscy typujący mają powody do zadowolenia. Swój stan posiadania w 2018 r. poprawiły trzy spośród sześciu biur maklerskich. Pozostali uczestnicy rywalizacji zakończyli rok pod kreską.

Zysk dla wybranych

Kto najlepiej typował w minionym roku? Wyczyn sprzed roku powtórzyli analitycy DM BDM, po raz kolejny zostawiając konkurentów w tyle i wypracowując 29-proc. stopę zwrotu. Tuż za nimi uplasowali się eksperci Haitong Banku, którzy mogą się pochwalić 26-proc. dodatnim wynikiem portfela. Ostatnie miejsce na podium przypadło ekspertom Raiffeisen Brokers, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 7,4 proc.

Kluczem do zysków w portfelach okazały się odpowiednia dywersyfikacja i selekcja spółek. Typujący swojej szansy szukali przede wszystkim wśród dużych podmiotów i firm z mWIG40. Małe spółki definitywnie poszły w odstawkę, choć zrobiono kilka wyjątków dla pozytywnie wyróżniających się branż, jak np. producentów gier.

W grudniu bezkonkurencyjny okazał się portfel stworzony przez analityków Raiffeisen Brokers. Miesiąc ten zamknęli rewelacyjnym wynikiem, wypracowując 6,5-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili analityków Haitong Banku i Noble Securities, którzy w ciągu miesiąca zwiększyli stan posiadania odpowiednio o 2,1 i 0,3 proc. Pozostali uczestnicy rywalizacji musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, przy czym dwóm brokerom nie udało się pokonać rynku.

Spółki na styczeń

W wyniki mało udanej końcówki roku część brokerów skreśliła spółki, które mimo pokładanych w nich nadziei nie dały zarobić. To jest główny argument za pozbyciem się walorów przy ustalaniu składu portfeli na styczeń. Jednocześnie część typujących realizowała zyski z udanych inwestycji – choć takich przypadków nie ma tym razem wiele. W ich miejsce w zestawieniach na kolejny miesiąc pojawiło się trochę nowych propozycji.

Foto: GG Parkiet

Analizując propozycje do styczniowych portfeli, kolejny raz z rzędu widać spadające zainteresowanie największymi spółkami z WIG20. Z tego grona tym razem w kręgu zainteresowania typujących znalazły się tylko walory Aliora, CD Projektu i LPP – obok obecnych już w portfelach CCC, Lotosu czy PKO BP. Eksperci pozostają ostrożni, biorąc pod uwagę nie najlepsze perspektywy dotyczące poprawy wyników i stosunkowo wysokie wyceny wielu dużych firm. W styczniu eksperci od fundamentów szukają swojej szansy przede wszystkim wśród małych i średnich spółek, gdzie ubiegłoroczna korekta uatrakcyjniła wyceny.

Jakimi kryteriami kierowali się specjaliści, typując spółki do styczniowych portfeli? Kluczowym argumentem były oczekiwania na poprawę wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy przed sezonem publikacji wyników finansowych za ostatni kwartał 2018 r., uwagę analityków przykuły te podmioty, które w ich ocenie będą się miały czym pochwalić.

Foto: GG Parkiet

Na celowniku dwóch biur maklerskich znalazły się papiery Amiki, obecnej aż w trzech styczniowych portfelach. – Rosnący udział produktów własnych podnosi rentowność. Kolejne kwartały z dużą szansą na dobre wyniki finansowe – argumentują eksperci Millennium DM.

Pozytywne oczekiwania dotyczące wyników przesądziły też o wyborze Vistuli. – Rosnący udział produktów własnych podnosi rentowność. Kolejne kwartały z dużą szansą na dobre wyniki finansowe – oczekują analitycy BM BGŻ BNP Paribas.

Część ekspertów upatruje swojej szansy w rynkowych okazjach. Dlatego wśród nowych propozycji przewijają się spółki, które oprócz solidnych fundamentów mogą się pochwalić atrakcyjną wyceną – a konkretnie niskimi wskaźnikami wyceny fundamentalnej. Takich podmiotów po ostatniej korekcie w segmencie małych i średnich firm można znaleźć całkiem sporo.

Jedną z nich jest Wirtualna Polska, na którą w styczniu postawiło dwóch typujących. – Za spółką przemawiają atrakcyjna wycena oraz dobre perspektywy wyników w 2019 r. – uważają eksperci Haitong Banku.

Szansę na odbicie eksperci dostrzegli w przypadku papierów Wieltonu, które w 2018 r. staniały o ponad 20 proc. – Liczymy na uzyskanie efektów synergii po przejęciach, bieżąca wycena jest – przy wskaźniku C/Z 2019 – z 35-proc. dyskontem do wieloletniej średniej – wskazują mocne strony przemysłowej spółki analitycy TMS Brokers. Niska wycena wskaźnikowa przesądziła też o wyborze m.in. Alumetalu, Inter Carsu czy R22.

Część ekspertów postanowiła też poszukać zysków, licząc na podniesienie ceny w trwających wezwaniach. Tym argumentem można tłumaczyć wybór takich firm jak PCM czy Netia.

Biorąc pod uwagę reprezentowane w portfelach branże, w styczniu zainteresowaniem cieszą się spółki przemysłowe, które w 2018 r. miały duży problem z przekonaniem do siebie inwestorów – z powodu szybko rosnących kosztów, za którymi nie nadążały przychody. Ponadto w dalszym ciągu zwolenników mają firmy, których kondycja jest mocno powiązana z silną krajową konsumpcją, oraz branża producentów gier.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Agora, Grupa Kęty, GTC, JSW, Polenergia | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Decora | Zwracamy uwagę na kolejne zakupy akcji przez głównego akcjonariusza. ¶ PCM | Propozycje cenowe w wezwaniu są dużo poniżej wartości księgowej. ¶ Voxel | Wykorzystujemy ostatnią przecenę do dodania akcji do zestawienia.

BM BGŻ BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ: ¶ PZU | Realizacja zysku.

DO PORTFELA WCHODZĄ: ¶ Vistula | 20-proc. korekta kursu od szczytu stwarza okazję, biorąc pod uwagę zarówno organiczną poprawę wyników (e-commerce, rozwój franczyzy, silny popyt konsumencki), jak i oczekiwane efekty fuzji z Bytomiem.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ: ¶ CD Projekt, Eurocash, JSW, KGHM, LiveChat, TS Games | Ustępują w portfelu miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ: ¶ Alior Bank | Atrakcyjna wycena na tle konkurentów z sektora. ¶ Netia | Gramy pod wezwanie Cyfrowego Polsatu po 5,77 zł za akcję. ¶ R22 | Atrakcyjna wycena oraz dobre perspektywy wyników w 2019 r. ¶ Wirtualna Polska | Atrakcyjna wycena, dobre perspektywy wyników w 2019 r.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ: ¶ Alumetal | Zamiana na spółki z większym potencjałem wzrostu. ¶ Asseco BS | Realizacja zysku.

DO PORTFELA WCHODZĄ: ¶ Amica | Rosnący udział produktów własnych podnosi rentowność. Kolejne kwartały z dużą szansą na dobre wyniki finansowe. ¶ Grupa Kęty | Taniejące aluminium wsparciem dla marżowo- ści spółki.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Alumetal, Bogdanka, Ciech, Eurocash, Izoblok, PKP Cargo, Stalprodukt, Wielton | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ CD Projekt | Mocne zdyskontowanie debiutu Cyberpunka 2077 w 2020 r. stwarza przestrzeń do pozytywnego zaskocze- nia. ¶ PCM | Gdzie dwóch wzywa, tam kurs rośnie. ¶ Inter Cars | C/Z 2019 na poziomie 9,9x oceniamy atrakcyjnie jak na spółkę wzrostową, która multiplikuje sprawdzony model biznesowy na kolejnych rynkach. ¶ LPP | Osłabienie DXY (indeks dolara) sprzyja poprawie sentymentu do spółek modowych, dodatkowym wsparciem jest silny konsument. ¶ TS Games | C/Z 2019 wynoszący 13,4x oceniamy jako atrakcyjny dla spółki wzrostowej o stabilnych przepływach operacyjnych.

Raiffeisen Brokers

Raiffeisen Brokers wycofał się z rywalizacji w 2019 r

TMS Brokers (nowy uczestnik)

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Amica | Widzimy potencjał do wzrostu realizowanych marż na sprzedaży. ¶ Alumetal | Atrakcyjnie wyceniana dywidendowa społka, bieżąca wycena na wskaźniku C/Z 2019 z 25-proc. dyskontem do pięcioletniej średniej. ¶ Ciech | Rosnące ceny sody będą wsparciem dla spółki. ¶ Eurocash | Oczekiwane efekty restrukturyzacji. ¶ XTB | Podwyższona zmienność na rynkach wspiera przycho- dy i wyniki spółki. ¶ Rainbow Tours | Liczymy na odbudowę marż w IV kwartale 2018 r., po dołku wynikowym w III kwartale. ¶ Wielton | Liczymy na uzyskanie efektów synergii po przejęciach, bieżąca wycena na wskaźniku C/Z 2019 z 35-proc. dyskontem do wieloletniej średniej

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek, wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA