Parkiet PLUS

Mohieddine „Dino" Kronfol: Inwestorzy nie powinni wierzyć w stereotypy

WYWIAD | Mohieddine „Dino" Kronfol - z dyrektorem inwestycyjnym ds. globalnych papierów sukuk i długu z regionu MENA (Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej) w Franklin Templeton Investments (ME) rozmawia Hubert Kozieł

Mohieddine „Dino" Kronfol

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Zajmuje się pan głównie bliskowschodnimi obligacjami. W portfelu ma pan aktywa warte około 2 mld dol. Dla wielu inwestorów w Polsce bliskowschodnie obligacje, a także obligacje islamskie sukuk są totalną egzotyką. Dlaczego więc warto się nimi interesować?

Dlatego że nie powinno się już ich uważać za egzotykę. Stają się czymś bardzo mainstreamowym. Zarówno obligacje sukuk, jak i obligacje państw GCC (Rady Współpracy Zatoki Perskiej, do której należą: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i ZEA) od dawna wchodzą w skład bardzo ważnych, międzynarodowych indeksów obligacji. Trzy lata temu wszystkie papiery sukuk znalazły się w indeksach JPMorgana, a w tym roku obligacje krajów GCC zostały włączone do indeksu rynków wschodzących JPMorgana. Na koniec tego roku obligacje GCC będą reprezentowały 20 proc. indeksu JPMorgana obligacji z rankingami klasy inwestycyjnej z rynków wschodzących. To bardzo znaczący odsetek. Inwestorzy nie powinni więc postrzegać ich jako egzotycznej alokacji, ale jako jedną z głównych alokacji na rynkach wschodzących. Rynki wschodzące doświadczyły zaś w ostatnich 20 latach najbardziej znaczącego rozwoju na świecie. Stanowią obecnie 20 proc. globalnego rynku długu i 20 proc. globalnego rynku akcji. Kraje GCC są natomiast bardzo ważnym komponentem rynków wschodzących. Komponentem o wysokiej jakości.

Wyraźnie pan odróżnia obligacje z krajów GCC od obligacji sukuk...

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.