W ciągu trzech miesięcy liczba użytkowników bankowych aplikacji na telefony i tablety zwiększyła się o 5,85 proc. - nominalnie o ponad 750 tys. - w porównaniu do poprzedniego kwartału, a w ujęciu rocznym aż o 31 proc. Znaczący przypływ klientów do aplikacji mobilnych to w dużej mierze efekt pandemii, która okazała się katalizatorem zmian zachodzących w obszarze zdalnych kontaktów z dostawcami wszelkich, nie tylko finansowych usług – wynika z raportu NetB@nku.

Co istotne, podobnie jak w poprzednim okresie, największy wpływ na wzrost liczby aktywnych użytkowników mobilnych rozwiązań mieli klienci mobile only, a więc ci, którzy korzystając z aplikacji bankowych jednocześnie nie logują się w danym miesiącu do serwisów transakcyjnych z wykorzystaniem przeglądarki internetowej. Liczba takich osób przekroczyła w III kwartale 7 milionów, stanowiąc 52 proc. wszystkich użytkowników bankowości mobilnej. Przy wzroście liczby aktywnych klientów o niespełna 6 proc. w ujęciu kwartalnym, wzrost segmentu mobile only wyniósł 9 proc., a od początku roku 2020 – 22 proc. Na koniec III kwartału aktywnych było 13,69 mln klientów bankowości mobilnej.

Z kolei liczba wszystkich aktywnych klientów bankowości internetowej osiągnęła 19,45 mln., przy blisko 38 mln wszystkich umów bankowości elektronicznej wśród klientów indywidualnych. W obu kategoriach również odnotowano wzrosty, choć znacznie niższe – odpowiednio na poziomie 1,87 proc. i 1,06 proc. w ujęciu kwartalnym.

- Pandemia koronawirusa nie wpłynęła rewolucyjnie na zachowania klientów banków, ale przyspieszyła procesy, które obserwowaliśmy w relacjach z klientami już od pewnego czasu. Ugruntowanie zwyczajów płatniczych i coraz powszechniejsze przechodzenie na bankowość mobilną wśród istotnej grupy klientów dowodzi, że w bankowości nie ma już odwrotu od nowoczesnych technologii, a pandemia siłą rzeczy wymusiła przyspieszenie dostosowań w tym obszarze. Dalsza migracja w stronę mobilności będzie wymagać od banków ustawicznego rozwoju tej sfery infrastruktury, nowych inwestycji w customer experience i bezpieczeństwo – mówi Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.