Oszczędzanie

Uwaga na prowizje przy zaciąganiu pożyczek

Na horyzoncie duże wydatki? Osoby zaciągające kredyt gotówkowy w banku muszą się liczyć z poniesieniem dodatkowych kosztów w postaci prowizji lub ubezpieczenia. Wynagrodzenie instytucji finansowych za udzielenie pożyczki może sięgać nawet kilkadziesiąt procent.
Foto: Adobestock

Średnia prowizja za przyznanie kredytu bez ubezpieczenia na kwotę 3 tys. zł (spłata w 12 ratach) wynosi w grudniu 6,36 proc. Klienci zaciągający takie zobowiązanie muszą wyciągnąć ze swojej kieszeni i zapłacić bankowi przeciętnie 191 zł. Najwyższa podana przez kredytodawców prowizja wyniosła 12,99 proc. (390 zł).

W przypadku pożyczki objętej ubezpieczeniem koszt ten niższy. Średnia prowizja wynosi 4,25 proc., czyli 128 zł. Najwięcej ile zażyczy sobie bank od klienta, który chciałby zaciągnąć ubezpieczony kredyt gotówkowy, to 9,99 proc. (300 zł).

Przeciętne wynagrodzenie banku za udzielenie kredytu bez ubezpieczenia na kwotę 15 tys. zł, którego spłata rozłożona jest na 3 lata, wynosi 9,92 proc. To 1 488 zł. Najwięcej jednak można zapłacić nawet 2 250 zł (15 proc.).

7,44 proc. prowizji banki pobierają zwykle od kredytu z ubezpieczeniem. Klient musi więc ponieść opłatę za ochronę i oddać bankowi za to że pożyczy mu pieniądze jakieś 1 116 zł. W najgorszym przypadku będzie to również 15 proc. czyli 2 250 zł.

Im wyższa kwota kredytu, tym większe sumy pieniędzy trzeba zapłacić bankowi  w ramach prowizji. Aż 4 895 zł, tj. 9,78 proc. wynosi średnia prowizja dla pożyczek bez ubezpieczenia na kwotę 50 tys. zł (spłata zobowiązania rozłożona na 60 miesięcy). Najwyższa stawka wskazana przez banki w naszym badaniu wyniosła 20 proc., czyli aż 6 tys. zł.

7,48 proc., to średni koszt prowizji dla kredytów z ubezpieczeniem. Sawka liczona od kwoty 50 tys. zł, daje jednorazowy koszt w wysokości 3 740 zł. Najdroższe oferty wymuszają na kliencie zapłatę 6 tys. zł.

W obu wariantach pożyczek (bez ubezpieczenia i z ubezpieczeniem) można znaleźć oferty, z których zdjęto koszt prowizji. Jeśli jest ona jednak wymagana, bank może poprosić o jej jednorazową spłatę ze środków własnych klienta, doliczyć jej koszt do kwoty kredytu lub pomniejszyć kredyt o wyliczoną przez niego stawkę. Wybierając odpowiednią pożyczkę, należy więc wcześniej spytać bank o formę rozliczenia prowizji.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły