REKLAMA
REKLAMA

Oszczędzanie

Badania: Rachunki bankowe mają coraz młodsi Polacy

46 proc. młodych Polaków ma założone pierwsze konto bankowe jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności – wynika z badań Związku Banków Polskich.
Foto: Adobestock

Jednocześnie, jak wynika z analiz pracowni badawczej Kantar TNS, pierwsza aktywność bankowa jest podejmowana przez tzw. pokolenie Z (czyli osoby urodzone po 1995 r.) o wiele wcześniej niż jeszcze dekadę temu. Dziś 80 proc. najstarszych nastolatków posiada już konto osobiste, podczas gdy w 2009 r. było ich jedynie 40 proc.

Zgodnie z prawem własne konto bankowe można posiadać od momentu ukończenia 13. roku życia. Wówczas, po osiągnięciu przez dziecko ograniczonej zdolności do czynności prawnych, czyli również zarządzania swoimi pieniędzmi, rodzic może mu otworzyć rachunek. Z badań ZBP wynika, że brak opłat za prowadzenie rachunku oraz za wydanie i korzystanie z karty debetowej to kluczowe czynniki dla klienta zakładającego pierwsze konto dla swojego dziecka wskazywane odpowiednio przez 95 i 73 proc. badanych. Mniej istotne są dedykowane programy oszczędnościowe (26 proc.) czy system wspierający edukację finansową dziecka (8 proc.).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA