Warszawska giełda świetnie zaczęła drugi kwartał

Początek kwartału przyniósł pozytywne zaskoczenie w krajowym PMI, który pomimo wyższego od oczekiwań odczytu potwierdził wpływ słabnącej koniunktury w przemyśle w strefie euro na polski sektor wytwórczy.

Publikacja: 08.04.2019 05:00

Warszawska giełda świetnie zaczęła drugi kwartał

Foto: Bloomberg

Izabela Sajdak, CFA

Izabela Sajdak, CFA

Archiwum

Na początku tygodnia GUS poinformował, że deficyt finansów publicznych w zeszłym roku wyniósł zaledwie 0,4 proc. PKB i był najniższy, odkąd są dostępne porównywalne dane. Sytuacja jednak pogorszy się w następnych latach w wyniku nowego pakietu stymulacji fiskalnej zaproponowanego przez Prawo i Sprawiedliwość.

Rynki akcji zakończyły tydzień na zielono. Paliwem do wzrostu były dane z amerykańskiego rynku pracy. Na amerykańskich giełdach byki wyniosły główne indeksy w górę o ponad 1,5 proc. w skali tygodnia. Lepiej zachowywały się parkiety w Europie, a niemiecki DAX urósł o 4 proc. Zadowoleni byli też krajowi inwestorzy, ponieważ indeks szerokiego rynku zakończył tydzień ponad 2-proc. wzrostem.

Na rynku stopy procentowej na świecie rosły rentowności na długim końcu. Po bardzo dobrej końcówce poprzedniego kwartału inwestorzy realizowali zyski, co przełożyło się na wzrost rentowności dziesięcioletniego Bunda o 6 pkt baz. do 0,01 proc, a amerykańskiego benchmarku o 11 pkt baz. do 2,53 proc.

W przyszłym tygodniu inwestorzy będą wyczekiwać wystąpienia Mario Draghiego w środę, który potwierdzi, że obecnie europejska gospodarka przechodzi jedynie przejściowe osłabienie, choć ryzyka dla perspektyw gospodarczych wciąż są znaczące. Zeszłotygodniowa publikacja z marcowego posiedzenia EBC pokazała, że rosną obawy o negatywne efekty obecnej polityki ujemnych stóp procentowych na sektor bankowy.

Przyszły tydzień na rynkach to ciąg dalszy negocjacji Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu. Premier May zaproponowała przesunięcie terminu na koniec czerwca 2019 r., ale pojawiają się już głosy, że przedłużenie będzie trwać nawet rok.

Najważniejszym wydarzeniem ze spółek w tym tygodniu będzie publikacja wyników rocznych przez LPP, choć są to już dane historyczne. Na początku ubiegłego tygodnia gdańska spółka przedstawiła już wstępne wybrane dane za I kwartał 2019 r. Pomimo wzrostu przychodów o 16 proc., mniejszej straty EBIT oraz ponad 11-procentowego wzrostu sprzedaży w sklepach porównywalnych, w I kwartale spadła marża brutto na sprzedaży.

Krajowi inwestorzy liczą na kontynuację odbicia na warszawskim parkiecie oraz będą się bacznie przyglądać pomysłom dotyczącym przeniesienia aktywów z OFE na prywatne konta emerytalne. ¶

Izabela Sajdak, CFA

analityk „Parkietu"

Okiem eksperta
Rynek już czeka na wyniki technologicznych gigantów
Okiem eksperta
Niedoceniane surowce
Okiem eksperta
Ropa ponownie blisko psychologicznej bariery
Okiem eksperta
Hossa trwa, ale coraz trudniej w niej odnaleźć logikę
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Okiem eksperta
Stare demony powracają na warszawską giełdę
Okiem eksperta
Powrót obaw inwestorów o inflację