REKLAMA
REKLAMA

Okiem eksperta

Początki gospodarczej recesji w Niemczech

W listopadzie ub.r. niemiecka produkcja przemysłowa spadła trzeci miesiąc z rzędu. W rezultacie jej roczna zmiana spadła do -4,6 proc. To największy spadek od dekady i poziom historycznie spójny z recesją w całej gospodarce Niemiec.

Wojciech Białek, analityk

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Brzmi to na pierwszy rzut oka bardzo pesymistycznie dla akcji, ale należy zauważyć, że podczas wielkiej recesji z lat 2007–2009 roczna dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech osiągnęła po raz pierwszy tak niski poziom w listopadzie 2008 r., a więc na jedynie cztery miesiące przed globalnym dołkiem na rynkach akcji w krajach rozwiniętych (i trzy miesiące przed dołkiem WIG). Niejako z definicji akcje należy kupować, gdy są najtańsze, a są zwykle najtańsze w apogeum gospodarczej recesji, gdy wiadomości napływające na rynek są najgorsze. To ostatnie zdanie wymaga doprecyzowania. Ponieważ rynek akcji wyprzedza gospodarkę o średnio pięć–sześć miesięcy, to tak naprawdę akcje należy kupować zwykle (prawie) pół roku przed apogeum recesji. Od 1992 r. roczna dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech spadała do równie niskich co w listopadzie poziomów 4-krotnie. Co ciekawe, w każdym z tych czterech przypadków „wchodzące" rynki akcji były już po końcu spadku. To nieco niepokojąca wiadomość dla tych, którzy – tak jak ja – czekają na dołek cyklu Kitchina na polskim rynku akcji w okresie luty–maj br. Przed nami są jednak jeszcze dwie przeszkody do pokonania: groźba wzrostu amerykańskich ceł na chińskie towary z obecnych 10 do 25 proc. (termin „ultimatum" mija 1 marca) i brexit (29 marca). W piątek brytyjski parlament ma głosować nad umową z UE w sprawie brexitu.

Na krótką metę amerykański rynek akcji powinien teraz korygować poświąteczne zyski: saldo nastrojów w sondażu Amerykańskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych wzrosło w tym tygodniu do +9,1 pkt proc. To relatywnie neutralny poziom, ale gdy 3-krotnie ostatnio saldo sentymentu AAII wychodziło ponad 7 pkt proc., to akcje na giełdach w USA taniały. Warto zauważyć, że 9,9-proc. wzrost S&P 500 po świętach był najsilniejszym 10-sesyjnym wzrostem tego indeksu od lat 2008–2009, kiedy to taka sytuacja zdarzyła się 3-krotnie. Ponad 9-proc. 10-sesyjny wzrost nastąpił też w październiku 2011, a wcześniej 4-krotnie w latach 2000–2002. Biorąc pod uwagę, że w obecnym cyklu to pierwszy taki sygnał (czyli sytuacja taka jak w marcu 2001, grudniu 2008 i październiku 2011), „niedźwiedzie" mogą mieć nadzieję, że najlepsza okazja do kupna polskich akcji (wrzesień/październik 2001, luty 2009 i czerwiec 2012) nadejdzie dopiero za dwa–osiem miesięcy. ¶

Wojciech Białek analityk

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA