Obligacje

Dług wciąż na topie

Rentowności krajowych obligacji skarbowych znów są niemal najniższe w historii.
Foto: Adobestock

Po krótkim odreagowaniu, jakie obserwowaliśmy w poprzednim tygodniu, oprocentowanie krajowych 10-latek w ostatnich dniach utrzymuje się znów tuż nad poziomem 1,15 proc. Przypomnijmy, że na fali optymizmu na rynkach po informacjach na temat szczepionek przeciwko koronawirusowi rynek obligacji nieco się cofnął, ustępując miejsca akcjom. Oprocentowanie krajowych 10-latek wówczas na chwilę wzrosło do 1,25 proc. Teraz jednak rentowności znów są w okolicach najniższych poziomów w historii. Czy to oznacza, że rynek oczekuje jednak dalszego luzowania polityki monetarnej?

– Wydaje się, że rynek nie spodziewa się dalszych obniżek stóp procentowych – uważa Mariusz Zaród, zarządzający, Quercus TFI. – Są one mało prawdopodobne, o czym świadczą wypowiedzi części członków Rady Polityki Pieniężnej – mówi. Jego zdaniem umocnienie obligacji z ostatnich dni wynika głównie z bardzo dużej ilości gotówki w systemie finansowym. – Sektor bankowy jest nadpłynny i chcąc uniknąć podatku bankowego, kupuje obligacje skarbowe, a fundusze inwestycyjne notują znaczne zakupy, zwłaszcza do funduszy dłużnych – analizuje.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do treści parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.