Inflacja. Na czym NBP opiera szacunki

Inwestycja w obligacje oszczędnościowe indeksowane inflacją nie wymaga od ich nabywców posiadania szczególnie rozbudowanej wiedzy i umiejętności samodzielnego modelowania przyszłej inflacji.

Publikacja: 16.11.2020 10:19

Inflacja. Na czym NBP opiera szacunki

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Niemniej, warto znać przynajmniej założenia będące podstawą projekcji inflacyjnych, choćby po to, aby rozumieć ewentualną rozbieżność jej wskazań z rzeczywistością.

Zdaniem analityków NBP pandemia przełożyła się na wzrost kosztów funkcjonowania firm i zmniejszyła wykorzystanie środków trwałych. Dodatkowo inflację w 2020 r. wspierają rosnące ceny regulowane administracyjnie oraz osłabienie notowań złotego. Dopiero w 2021 r. inflacja obniży się wyraźniej, co będzie związane z odroczeniem efektu obserwowanego już teraz spadku popytu. Na dynamikę wzrostu cen przestaną oddziaływać czynniki jednorazowe widoczne obecnie. NBP liczy także na większą podaż części produktów rolnych. Z kolei w 2022 r. stopniowo przyspieszająca wzrost gospodarka ma pociągnąć także wzrost cen, jednak mieszczący się w granicach celu inflacyjnego.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Obligacje
Debiutują obligacje Żabki warte miliard. Warto zainwestować?
Obligacje
Ghelamco wypłaciło odsetki, wyceny obligacji na Catalyst coraz lepsze
Obligacje
Na które obligacje postawić przy spadającej inflacji?
Obligacje
Rekordu nie ma, ale popyt na obligacje pozostaje duży
Obligacje
Dziś nie zanosi się na wysyp emisji zielonych obligacji
Obligacje
Spokój ponad zyski