Obligacje

Inflacja. Na czym NBP opiera szacunki

Inwestycja w obligacje oszczędnościowe indeksowane inflacją nie wymaga od ich nabywców posiadania szczególnie rozbudowanej wiedzy i umiejętności samodzielnego modelowania przyszłej inflacji.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Niemniej, warto znać przynajmniej założenia będące podstawą projekcji inflacyjnych, choćby po to, aby rozumieć ewentualną rozbieżność jej wskazań z rzeczywistością.

Zdaniem analityków NBP pandemia przełożyła się na wzrost kosztów funkcjonowania firm i zmniejszyła wykorzystanie środków trwałych. Dodatkowo inflację w 2020 r. wspierają rosnące ceny regulowane administracyjnie oraz osłabienie notowań złotego. Dopiero w 2021 r. inflacja obniży się wyraźniej, co będzie związane z odroczeniem efektu obserwowanego już teraz spadku popytu. Na dynamikę wzrostu cen przestaną oddziaływać czynniki jednorazowe widoczne obecnie. NBP liczy także na większą podaż części produktów rolnych. Z kolei w 2022 r. stopniowo przyspieszająca wzrost gospodarka ma pociągnąć także wzrost cen, jednak mieszczący się w granicach celu inflacyjnego.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do treści parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.