Obligacje

Fundusze obligacji korporacyjnych zarobią na podwyżce stóp

Nadszedł moment, na który od dawna czekali uczestnicy rynku obligacji korporacyjnych. Oprocentowanie większości z nich powiązane jest z WIBOR, zatem podwyżka stóp oznacza dodatkowe przychody odsetkowe. Które fundusze skorzystają najbardziej?
Foto: Adobestock

Na Catalyst 97 proc. notowanych serii obligacji korporacyjnych ma oprocentowanie zmienne (wartościowo podział jest jednak inny, głównie ze względu na wysoką wartość emisji papierów BGK i PFR gwarantowanych przez Skarb Państwa). W naszym kraju upowszechnił się model, w którym obligacje firm mają z reguły oprocentowanie zmienne, oparte na WIBOR, co zdejmuje z inwestorów ryzyko stopy procentowej. Przez całe lata na tym modelu korzystali emitenci, którzy z każdym kolejnym spadkiem WIBOR płacili coraz mniejsze odsetki, a jednocześnie ich sytuacja finansowa poprawiała się, więc dodatkowo spadały też marże. W dodatku równolegle spadało też oprocentowanie lokat, więc posiadacze oszczędności tym chętniej stawiali na obligacje, również firm.

Październikowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp jest pierwszą taką decyzją od ponad dziewięciu lat. Nic zatem dziwnego, że rynek zdążył trochę zapomnieć o istnieniu możliwości wzrostu stóp. Jeśli nawet w ostatnich latach zdarzały się takie sugestie, kończyło się na spekulacjach. Dla inwestorów posiadających obligacje o zmiennym oprocentowaniu decyzja RPP jest korzystna, bo stopy nadal znajdują się na tak niskim poziomie, że wzrost kosztów odsetkowych nie zmieni w sposób istotny wypłacalności emitentów. Ale odsetki od obligacji wzrosną.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.