REKLAMA
REKLAMA

Obligacje

Stopy procentowe: Rynek znów wycenia podwyżki

Zaskakujące dane o inflacji, szczególnie dotyczące szybkiego wzrostu cen żywności, powodują, że rynek ponownie zaczyna wyceniać wzrost stóp procentowych w Polsce.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Od końca kwietnia pięcioletni kontrakt na stopę procentową (IRS) wzrósł z 1,9 proc. do 2,25 proc. Ewentualne podwyżki stóp przemawiałyby naturalnie na korzyść obligacji korporacyjnych, bo większość z nich ma oprocentowanie zmienne oparte na stopach WIBOR. Im dłuższy jest okres do wykupu, tym dłuższy okres może objąć podwyższone (ze względu na wzrost stóp WIBOR) oprocentowanie. Czyni to nowe emisje obligacji szczególnie atrakcyjnym celem inwestycji – ich warunki zawierają bowiem podniesione marże ponad WIBOR (względem warunków emisji sprzed roku czy dwóch), a ich oprocentowanie może zostać dodatkowo podbite przez wzrost stawek WIBOR w najdłuższym osiągalnym na rynku terminie wykupu, oczywiście o ile do podwyżek miałoby w ogóle dojść. Nie jest to przecież pierwszy raz w ostatnich latach, kiedy kontrakty IRS dyskontują przyszłe podwyżki, lecz w praktyce naśladują zachowanie rentowności obligacji skarbowych. Rynek kontraktów na stopę procentową jest bowiem płynniejszy niż sam rynek obligacji. Obecny trend wzrostowy kontraktów można jednak tłumaczyć nie tylko rentownością papierów skarbowych (ta rośnie od lutego), ale też planami zwiększenia wydatków socjalnych przez rząd i rosnącą inflacją.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do serwisu parkiet.com
    Otrzymujesz dostęp do serwisu www.parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powi�zane artyku�y

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA