REKLAMA
REKLAMA

Obligacje Catalyst

Rejestracje: paradoksy ewidencji

Obowiązkowej rejestracji w KDPW podlegają nie tylko wyemitowane obligacje, ale także certyfikaty funduszy inwestycyjnych zamkniętych, co rodzi jednak różnego rodzaju nieoczekiwane komplikacje.
Foto: Adobestock

Zarządzający funduszami muszą bowiem informować uczestników funduszy o wycenie wartości certyfikatów, jednak zgodnie ze stanowiskiem Komisji Nadzoru Finansowego nie mogą tego zrobić publicznie, bowiem tego rodzaju informacja traktowana może być już jako publiczne złożenie oferty do nabycia kolejnych certyfikatów, czego zgodnie z ustawą o ofercie publicznej robić nie wolno. Dotąd informacje o wycenie jednostek wysyłano więc po prostu do uczestników funduszy, skoro ich ewidencję prowadziło np. biuro maklerskie i w ten sposób łatwo było do nich dotrzeć z niezbędną korespondencją. Jednak teraz ewidencję certyfikatów przejmuje KDPW i wobec tego towarzystwa funduszy nie mają już wiedzy o swoich uczestnikach, którzy przecież mają prawo handlować certyfikatami, nawet jeśli nie są one notowane na rynku regulowanym. Innymi słowy – baza właścicieli certyfikatów staje się anonimowa, znana tylko KDPW.

Jakie jest rozwiązanie sytuacji? Najprostszym rozwiązaniem jest umożliwienie FIZ-om publikacji informacji o wartości certyfikatów, pozbawiając ich jednak budowania na tej podstawie marketingowej otoczki. Zewnętrzy obserwator nie jest przecież w stanie ocenić, czy np. 874 zł aktywów na certyfikat to wartość wyższa czy niższa niż w poprzednim okresie lub w dniu emisji. Innym rozwiązaniem jest możliwe upublicznienie funduszy zamkniętych, ale – w szczególności wobec funduszy obligacji korporacyjnych – sprawa nie jest prosta. Wiemy o co najmniej dwóch prospektach czekających na zatwierdzenie już przynajmniej pełne dwa kwartały (KNF nie upublicznia informacji o postępowaniach prospektowych FIZ-ów).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA