Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.07.2021 11:11 Publikacja: 12.07.2021 11:11
Spowalnianie tempa sprzedaży nie musi świadczyć o gasnącym popycie – może być celowym zabiegiem firm w czasie konsekwentnego wzrostu cen lub wynikać z kłopotów z uzupełnianiem oferty.
Foto: materiały prasowe
15 deweloperów związanych z rynkiem kapitałowym sprzedało w II kwartale 7114 mieszkań, o 86 proc. więcej niż w osłabionym lockdownem analogicznym okresie ubiegłego roku i 5 proc. więcej kwartał do kwartału.
Do analizy wzięliśmy 13 spółek, by prześledzić dłuższy trend. Z zestawienia wypadły Marvipol, z uwagi na ogromny wpływ na wyniki sprzedaży 655 lokali funduszowi Heimstaden pod koniec 2020 r., oraz Archicom, który po przejęciu przez Echo Investment zmienił zasady raportowania. Z analizy tej grupy porównawczej wynika, że od lockdownu obserwowany jest wzrost sprzedaży mieszkań (patrz tabela).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najbardziej poszukiwane są stosunkowo małe biura. Oddawane do użytku budynki mają często niemal komplet najemców. Czynsze idą w górę.
W I kwartale w nieruchomościach komercyjnych w Polsce ulokowano 686 mln euro. Rodzimi inwestorzy odpowiadali za 17 proc. wartości transakcji.
W I kwartale br. w nieruchomościach komercyjnych w Polsce ulokowano 686 mln euro. Rodzimi inwestorzy odpowiadali za jedną trzecią transakcji, udział w wartości sięgnął 17 proc.
Oferta wykończonych mieszkań, do których można się od razu wprowadzić, rośnie. Wciąż dosypują do niej flipperzy. Lokale na wysoki połysk są droższe od tych wymagających remontu o kilka tysięcy złotych za metr.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Największe osiedla są dzielone na kilkanaście do kilkadziesięciu etapów. Mieszkania z ostatnich części są często dużo droższe. Brakuje dobrych, pustych działek pod wieloetapowe inwestycje.
W stolicy ceny dwupokojowych mieszkań w blokach z wielkiej płyty o dobrym standardzie w centralnej lokalizacji zaczynają się od ok. 700 tys. zł. W Łodzi są tańsze nawet o połowę. Popyt na wielkopłytowe nieruchomości może podbić program dopłat do kredytów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas