REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Gracze wracają na rynek mieszkaniowy

Polacy znów chętnie kupują lokale za gotówkę. Mimo wzrostu cen najem wciąż pozwala pokonać inflację i zainkasować zysk.

W II kwartale, podobnie jak w poprzednich, około 40 proc. mieszkań z Dom Development klienci kupili bez zaciągania kredytu.

Foto: Archiwum

W I kwartale w siedmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Gdańsk i Gdynia) w 100 proc. za gotówkę kupiono mieszkania za łącznie 4,27 mld zł. To aż 61 proc. całkowitej wartości transakcji zawartych w tym czasie – podają analitycy HRE Investments w oparciu o dane NBP.

Ubiegły rok na pierwotnym rynku mieszkaniowym stał pod znakiem pierwszej, 11-proc., korekty sprzedaży po pięciu latach wzrostu rzędu niemal 19 proc. średniorocznie (dane według JLL Reas dla sześciu aglomeracji: podobnie jak powyżej, tylko Gdańsk i Gdynia dodatkowo z Sopotem liczone są jako Trójmiasto). Tak dynamiczne zwyżki to m.in. zasługa osób kupujących mieszkania na wynajem, często wyłącznie za gotówkę, która marnuje się na mizernie oprocentowanych lokatach.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA