Medycyna i zdrowie

Projekt Ryvu z przeszkodami

Badanie flagowego leku spółki zostało czasowo zawieszone przez Agencję ds. Żywności i Leków. To negatywna informacja, zwiększa ryzyko projektu – twierdzą zgodnie analitycy.

Prezesem Ryvu Therapeutics jest Paweł Przewięźlikowski. Kapitalizacja spółki wynosi obecnie niespełna 1 mld zł.

Foto: materiały prasowe

Nawet o kilkanaście procent, do 49 zł, taniały w piątek akcje Ryvu w reakcji na informację, że badanie kliniczne projektu RVU120 zostało czasowo zawieszone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) z powodu śmierci w następstwie zapalenia trzustki jednego z pacjentów, który wcześniej przyjmował lek spółki.

– Bezpieczeństwo pacjentów jest priorytetem. Bazując na całościowych danych z badań nad RVU120, uważamy, że kontynuacja badań jest bardzo obiecującą opcją dla pacjentów chorych na raka. Będziemy ściśle współpracować z FDA, żeby jak najszybciej rozwiązać problem. Częściowe wstrzymanie nie zmienia naszych planów dotyczących badań RVU120 w Europie – mówi prezes Ryvu Paweł Przewięźlikowski.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.