Tradycyjne banki odnajdują się w epoce cyfrowej

WYWIAD | JAYNE OPPERMAN z szefową Citi ds. technologii w regionie Azji Pacyficznej, Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki rozmawia Grzegorz Siemionczyk

Publikacja: 10.12.2018 13:00

Tradycyjne banki odnajdują się w epoce cyfrowej

Foto: Archiwum

Według niedawnych badań PwC ponad 70 proc. menedżerów z sektora bankowego uważa, że postęp technologiczny, przejawiający się wysypem tzw. fintechów, największe zaburzenia wywoła w obszarze bankowości konsumenckiej. To jest wciąż przyszłość czy teraźniejszość?

Te zaburzenia już widać, z tym że ich charakter jest trochę inny, niż można się było obawiać. Gdy rozmawialiśmy o tym dwa, trzy lata temu, wiele osób uważało, że fintechy rzucą bankom rękawicę, że banki będą traciły rację bytu. Rzeczywistość jest zaś taka, że banki i fintechy ściśle ze sobą współpracują. Określamy to mianem coopetition (zbitka słów cooperation i competition, czyli kooperacja i konkurencja, która nie doczekała się jeszcze uznanego tłumaczenia na polski – red.). Na rynku finansowym jest miejsce zarówno dla bardziej tradycyjnych instytucji, jak i nowatorskich spółek. A ich współistnienie jest korzystne dla klientów. Przede wszystkim fintechy są dobre w kształtowaniu na nowo wrażeń użytkowników (ang. user experience), ich interakcji z instytucjami finansowymi. Z takimi podmiotami współpracujemy także w zakresie cyfrowej rejestracji klientów, ich identyfikacji i weryfikacji. Fintechy są po prostu dobre w rozwiązywaniu swego rodzaju problemów „ostatniej mili". Mają świeże spojrzenie na niektóre wyzwania, przed którymi stoją banki. Ale jednocześnie brakuje im czegoś, co mają banki: doświadczenia w projektowaniu produktów finansowych, zarządzaniu kapitałem i ryzykiem, przestrzeganiu regulacji finansowych.

Pozostało 86% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
100 lat nie kończy historii złotego, ale zbliża się czas euro
Parkiet PLUS
Dobrze, że S&P 500 (trochę) się skorygował po euforycznym I kwartale
Parkiet PLUS
Szukajmy spółek, ale też i inwestorów
Parkiet PLUS
Wynikowi prymusi sezonu raportów
Parkiet PLUS
Złoty – waluta, która przetrwała największe kataklizmy
Parkiet PLUS
Dlaczego Tesla wyraźnie odstaje od reszty wspaniałej siódemki?