REKLAMA
REKLAMA

Lokaty

Terminowe depozyty będą jeszcze mniej opłacalne

Stopy procentowe pozostaną bez zmian zapewne do 2022 roku. Banki zamierzają poprawiać marżę odsetkową, głównie poprzez obniżanie oprocentowania depozytów.
Foto: Adobestock

Średnia stopa oprocentowania depozytów dla ludności spadła w marcu z 1,73 proc. do 1,59 proc. Inflacja w kwietniu wyniosła 2,2 proc. – Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną – głosi komunikat RPP. – Z dużym prawdopodobieństwem stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca kadencji obecnej Rady Polityki Pieniężnej – ocenił prezes NBP Adam Glapiński. Czyli do 2022 roku. A banki zamierzają po raz drugi rozpocząć akcję obniżania kosztów finansowania. Stracą na tym deponenci.

Banki obniżą, bo mogą

W 2015 r. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła oficjalne stopy procentowe. Referencyjna spadła do 1,5 proc. Banki – jak zwykle – zareagowały szybkim redukowaniem oprocentowania depozytów. W 2016 r. pojawił się podatek bankowy – i nastąpiła fala obniżek oprocentowania depozytów, wzrosły za to opłaty i ceny kredytów. W tym roku mamy wzrost składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. I znów zanosi się na cięcie. Aby wyrównać sobie wzrost kosztów regulacyjnych, banki zamierzają przede wszystkim poprawić wynik odsetkowy. Chodzi o poprawę marży odsetkowej. Ponieważ akcja kredytowa ma rosnąć (i dawać odsetki), to nie wzrosną oprocentowania kredytów i opłaty za nie. Spokojnie można dalej ciąć oprocentowanie depozytów. Na koniec 2018 r. relacja kredytów do depozytów sektora bankowego wynosiła 90,1 proc. wobec 92,2 proc. na koniec 2017 r. A główna siła napędowa akcji depozytowej – gospodarstwa domowe – wciąż odkładają pieniądze w bankach. W kwietniu 2019 r. wartość ich oszczędności zwiększyła się o 3,1 mld zł, tj. o 0,4 proc., i wyniosła 833,6 mld zł. I zapewne będzie dalej rosnąć, wraz z dodatkowym napływem środków z wszelakich dotacji plus.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA