Kryptowaluty

Roubini: blockchain nie taki doskonały

Nouriel Roubini, jeden z najbardziej szanowanych i cenionych ekonomistów świata podważa przełomowość technologii blockchain, na której opiera się bitcoin i inne kryptowaluty.
Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Prognozy, że Bitcoin i inne kryptowaluty zawiodą, zwykle wywołują szerszą obronę technologii blockchain, na której się opierają. Choć ponad połowa wszystkich pierwszych ofert początkowych monet (ICO) do tej pory skończyła się fiaskiem, to blockchain ogólnie zrewolucjonizuje finanse i interakcje międzyludzkie. Inne zdanie reprezentuje Roubini.

W opinii ekonomisty, blockchain w rzeczywistości jest jedną z najbardziej przewartościowanych technologii w historii. Jest ona w jego oczach znacznie mniej wydajna od obecnie istniejących baz danych. Kiedy ktoś mówi, że coś działa "na blockchainie", zwykle oznacza to uruchamianie całego procesu, który funkcjonuje dzięki replikacjom na różnych urządzeniach. Wymagana przestrzeń dyskowa i moc obliczeniowa jest zatem w tym przypadku znacznie większa, a opóźnienie wyższe, niż w przypadku scentralizowanej aplikacji. Blockchainy, które zawierają technologie "proof-of-stake" lub "zero-knowledge", wymagają dodatkowo, aby wszystkie transakcje były weryfikowane kryptograficznie, co spowalnia ich działanie. Do wszystkiego dołącza gigantyczny pobór energii, co tłumaczy, dlaczego operacje kopania kryptowalut na Islandii są na dobrej drodze, by zużyć więcej energii w tym roku niż wszystkie islandzkie gospodarstwa domowe razem wzięte.

W aspekcie ekonomicznym technologia może mieć sens w przypadkach, w których opłacalność / weryfikowalność jest tego rzeczywiście warta, ale w rzeczywistości zdarza się to dość rzadko. Nie przeszkadza to ofertom inwestycyjnym dotyczącym blockchaina składać szalonych obietnic restrukturyzacji całych branż. Ograniczenia technologii są za to w marketingu pomijane.

Założenie, że technologia jest rewolucyjna, sprowadzałoby się do coraz częstszego jej wykorzystania przez instytucje finansowe. Idąc dalej, trzeba by było założyć, że ??banki, użytkownicy wydajnych systemów do przetwarzania milionów transakcji dziennie, mają jakikolwiek powód do migracji do znacznie wolniejszego i mniej wydajnego blockchaina. Jest to sprzeczne ze wszystkimi prawami ekonomii, gdzie rozwiązanie bardziej efektywne zawsze wygrywa. Instytucje finansowe, zwłaszcza te zajmujące się handlem opartym na algorytmach, potrzebują szybkiego i wydajnego przetwarzania transakcji. Dla ich celów oparty na blockchainie ethereum nigdy nie byłby przydatny.

Według Roubiniego wokół nowej technologii narosło także dużo mitów, pośród których należy wymienić ten o decentralizacji mającej uczynić pośredników finansowych niepotrzebnymi. W jego mniemaniu ich rola zostanie utrzymana w celu zapewnienia utrzymania przejrzystości i trzymania się warunków kontraktów.

Ekonomista nie jest jedyną sławą patrzącą z rezerwą na rozwój nowego rynku. W wywiadzie dla CNBC, ekonomista Harvardu, Kenneth Rogoff powiedział, że prawdopodobieństwo spadku wartości bitcoina do 100 dolarów jest większe niż wzrost wartości do 100 000 dolarów.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły