Kredyty i pożyczki

Ile można oszczędzić na niskich stopach

Dzięki niskim stopom procentowym raty hipotek są dziś o 20 proc. niższe niż pod koniec 2012 r. Przeciętnemu posiadaczowi złotowego kredytu pozwoliły zaoszczędzić na ratach już prawie 11 tys. zł.
Foto: Adobestock

Rekordowo niskim poziomem oficjalnych stóp procentowych w Polsce (referencyjna wynosi 1,5 proc.) cieszymy się od marca 2015 r., czyli aż 64 miesiące. Warto jednak pamiętać, że Rada Polityki Pieniężnej obniżała stopy już wcześniej, a od trzech lat są rekordowo niskie (rynkowa stopa procentowa, trzymiesięczny WIBOR, wynosi 1,72 proc.).

Można było nadpłacić kredyt

Jak w praktyce korzystają na tym kredytobiorcy? Pod koniec 2012 r. przeciętny spłacany kredyt mieszkaniowy w rodzimej walucie opiewał na 125 tys. zł, oprocentowany był na 6,9 proc. i wciąż trzeba było go jeszcze spłacać przez 227 miesięcy. Przeciętna rata opiewała więc na około 990 zł – wynika z szacunków Open Finance.

Foto: parkiet.com

Gdyby kredytodawcy na bieżąco reagowali na zmianę ceny pieniądza, to statystyczny posiadacz kredytu hipotecznego, który był zadłużony w 2012 roku, już w kwietniu 2013 roku musiał przelewać swojemu kredytodawcy co miesiąc o 100 zł mniej. Na początku 2015 roku miesięczna rata modelowego kredytobiorcy spadła nawet poniżej poziomu 800 zł miesięcznie i - co więcej - od tego czasu taka pozostaje. W omawianym przypadku miesięczne obciążenie spadło o około 200 zł w skali miesiąca czyli 20 proc. – wylicza Open Finance.

Sumując te wszystkie oszczędności otrzymamy w marcu tego roku prawie 11 tys. zł – przeciętnie tyle zaoszczędził w ciągu 64 miesięcy przeciętny kredytobiorca, który spłacał kredyt opiewający na 125 tys. zł. Wszystko to było możliwe dzięki liberalnej polityce pieniężnej prowadzonej przez RPP. Gdyby kredytobiorca pieniądze te akumulował, a nie przejadał, mógłby pozbyć się 10 proc. swojego długu – obniżając sobie w ten sposób ratę także o prawie 10 proc. W takim wypadku nieuchronne podwyżki stóp procentowych byłyby mniej niepokojącym scenariuszem.

Raty w końcu wzrosną

Choć ostatnie lata mogły uśpić czujność kredytobiorców, to powinni oni pamiętać, że mechanizm, który od 2012 roku działał na ich korzyść, potrafi też działać w drugą stronę. Dzisiejsze prognozy sugerują, że na podwyżki stóp procentowych przyjdzie jeszcze poczekać kilka - kilkanaście, ale gdy już do nich dojdzie, raty pójdą w górę. Wciąż trwający okres najniższego kosztu pieniądza w historii warto wykorzystać do zebrania pieniędzy, które w przyszłości pomogą regulować rosnące raty lub posłużą do częściowej choć nadpłaty kredytu.

O jakich liczbach mowa? Pod koniec 2017 roku przeciętny nowoudzielony złotowy kredyt mieszkaniowy opiewał na 243,5 tys. zł – wynika z najnowszego raportu AMRON SARFiN. W ostatnich dniach ubiegłego roku przeciętne oprocentowanie kredytu mieszkaniowego opiewało na 4,4 proc. Gdyby przyjąć, że dług taki zaciągany był na 25 lat, to otrzymujemy przeciętną ratę na poziomie około 1220 zł. Co stałoby się gdyby oprocentowanie wzrosło o 0,25 pkt. proc? - Rata statystycznego kredytobiorcy wzrosłaby o około 35 zł. Kwota nie powala, ale przy łącznych podwyżkach o 1 pkt. proc. rata wzrosłaby już o około 150 zł. Gdyby jednak koszt pieniądza wrócił do poziomu sprzed ponad 5 lat (z końca 2012 roku), to rata wzrosłaby o ponad 500 zł, czyli już o ponad 41 proc. – ostrzega Bartosz Turek, analityk Open Finance.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły