Inwestycje

8 spółek pod lupą prof. Borowskiego

W piątkowym programie "Prosto z Parkietu" gościem Piotra Zająca był prof. Krzysztof Borowski z SGH. Tematem odcinka był cykliczny przegląd spółek z GPW pod kątem analizy technicznej.

Prof. Krzysztof Borowski z SGH

Foto: parkiet.com

Zanim przejdziemy do wyselekcjonowanych przez pana spółek, chciałem zapytać, jak pan ocenia ogólną sytuację na GPW? Indeksy WIG20 i sWIG80 pogłębiły w tym tygodniu dołki korekt. Czyżby rozkręcała się fala C?

Od naszego ostatniego spotkania sytuacja WIG20 uległa pogorszeniu. Trzeba jednak pamiętać, że od czwartku indeks ten jest już zupełnie innym indeksem. Jest w nim bowiem Allegro, które cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Gdyby nie ta zmiana składu, to myślę, że WIG20 byłby dzisiaj niżej. Fala C się zaczęła, ale nie spodziewam się, że podaż uwidoczni się równomiernie na wszystkich podmiotach, tak jak to widzieliśmy w marcu. Rynek zaczął się rozwarstwiać na spółki "covidowe" i "niecovidowe", i ten proces może się utrzymywać. Zmieniło się też to, że o ile kilka miesięcy temu dobrą strategią było kupowanie na +15 proc., to teraz już niekoniecznie. Wiele spółek zanotowało silne wyjścia w górę, jak np. energetyczne, a potem zostały szybko "zgaszone". Trzeba się z tym liczyć, wykładając teraz na parkiet swój kapitał.

Gdy przeglądałem 8 wykresów, które pan przygotował dla naszych widzów, to widzę dwa argumenty, które w selekcji dominowały – trend wzrostowy i siła relatywna. Przykładem GPW, której kurs akcji wyznaczył nowy szczyt. Rozumiem, że gramy pod kontynuację ruchu?

Przebicie szczytu sprzed dwóch miesięcy jest ewidentnym sygnałem kupna. To nie jest dynamiczny papier. Zwyżki są powolne, ale konsekwentne. Nie spodziewam się więc "fajerwerków", ale spokojnej kontynuacji ruchu. Na wykresie widać fazę akumulacji, co napawa optymizmem. Oczywiście zwracam uwagę, że oscylatory są wysoko, co zwiększa ryzyko korekty. Poza tym to o czym mówiłem wcześniej – coraz więcej wybić w górę jest fałszywa, więc i to ryzyko należy brać pod uwagę.

Druga spółka to Neuca. Kurs od maja jest w układzie korekty bocznej, ale ostatnio obiecująco rośnie. Będą nowe szczyty?

Na wykresie dominuje trend wzrostowy. Kurs jest powyżej 250-sesyjnej średniej i wykazuje relatywną siłę. Na przełomie sierpnia i września wstęgi Bollingera uległy zwężeniu, a następnie doszło do wybicia w górę. To jest zachęcający sygnał, choć oscylator stochastyczny wskazuje już wykupienie. Niemniej na wszystkich spółkach, które dziś analizuje tygodniowy MACD wskazuje kupno i to jest moim zdaniem bardzo istotny wskaźnik. Ponadto spółka jest w fazie akumulacji, więc podobnie jak z GPW, liczę na kontynuację ruchu w górę.

Pańska trzecia propozycja, dla mnie najbardziej zaskakująca, to PragmaGO. Mniej płynna spółka, która imponowała siłą w sierpniu. Teraz trwa faza uspokojenia, tworzenie bazy. Czy to przygotowanie pod kolejny rajd, na wzór tego sierpniowego?

We wrześniu kurs utworzył formację bazy, a wstęgi Bollingera mocno się zawęziły. I choć ostatnio na szerokim rynku jest słabo, to Pragma powoli rośnie. To jest ciekawy walor. Jeśli nie od razu do portfela, to przynajmniej na listę obserwacyjną. Zwłaszcza, że na Stochasticu i MACD pojawiły się sygnały kupna. Poza tym całkiem łatwo jest wybrać poziom stop lossa – tuż poniżej bazy – dzięki czemu wiemy, ile ryzykujemy.

Kolejny typ to deweloper Ronson. Cena podchodzi po szczyt przy 1,5 zł. Nad kondycją branży wielu się zastanawia. Widzi pan na wykresie potencjał do wyjścia na wyższe poziomy?

Cena ewidentnie próbuje to zrobić. Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja ostatnio wzrósł, co można interpretować tak, że ktoś te papiery ostatnio zebrał. Poza tym widać sporą przestrzeń do zwyżek na MACD i obronę średniej 13-sesyjnej. Dominujący trend jest wzrostowy. Nie ma oznak jego zakończenia, więc zakładam, że 1,5 zł pęknie.

LiveChat się obudził – jak to ładnie ktoś ujął na Twitterze - i wyszedł na historyczne szczyty powyżej 110 zł. Potwierdza się więc to rozwarstwienie na covidowe i niecovidowe spółki.

Ja zaliczam LiveChat do spółek, które na pandemii mogą zyskiwać. Cena ostatnio wydostała się z korekty, wyznaczyła nowy szczyt przy wyższym obrocie i kontynuuje trend wzrostowy. Na wykresie widać korzystny układ średnich z 13 i 250 sesji. Stochastic wprawdzie wszedł w strefę wykupienia, ale jak pokazuje historia – on tam lubi pozostawać przez dłuższy czas, potwierdzając trend. Czwartkowa spadająca gwiazda została w piątek zanegowana, więc liczę na kontynuację hossy.

Typuje pan również fundusz MCI. W środę wyznaczony został nowy szczyt trendu, w piątek mieliśmy cofnięcie do poprzedniego szczytu. Rozumiem, że wszystko odbywa się w klasycznym układzie wzrostowym i na razie nie jest on zagrożony?

Po krótkoterminowej bazie cena wybiła się w górę na podwyższonym obrocie. Sygnał kupna został potwierdzony na wskaźnikach i oscylatorach. Kurs utrzymuje się powyżej średnich z 13 i 250 sesji, więc w ujęciu średnioterminowym zakładam kontynuację trendu.

Przedostatni typ to Voxel. Na jego wykresie rzadko spotykany ostatnio widok, a mianowicie – historyczne maksimum. Rozumiem, że pan się nie boi kupować tak wysoko?

W obecnej sytuacji wybieram spółki, które utrzymują się w trendach wzrostowych. W przypadku Voxela mieliśmy w pierwszym półroczu formację spodka na wykresie. We wrześniu cena utworzyła ucho, czyli układ korekcyjny, z którego ostatnio kurs wyszedł górą. Ten tydzień przyniósł powrót do wewnątrz wstęg Bollingera, ale średnia 13-sesyjna "chce" cenę wypchnąć górą. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z klasycznym schematem to powinniśmy niebawem zobaczyć nowe szczyty.

Na koniec Ten Square Games. Po płaskiej korekcie przy 500 zł kurs w końcu ruszył w górę i dotarł nawet do 684 zł. Gramy dalej z trendem?

Po takim nudnym trendzie bocznym nastąpiło wybicie w górę, czyli sygnał kupna. Potwierdziły go niemal wszystkie popularne wskaźniki, jak Akumulacja/Dystrybucja, MACD, DI+ i DI-. Ponadto średnia 13-sesyjna zakręciła w górę. Mówiąc więc kolokwialnie – kreski wyglądają tutaj zachęcająco.

Cała rozmowa dostępna na: https://www.youtube.com/watch?v=yXFMcshkGdA

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.