Handel i konsumpcja

Sąd: umowa przerobowa z Cedrobem w interesie wierzycieli

Henryk Kania próbował zaskarżyć uchwałę o umowie przerobowej z Cedrobem i ofertę Tarczyńskiego. Sąd oddalił wszystkie jego ataki.
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W raporcie bieżącym spółka informuje, że otrzymała wczoraj postanowienia X Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego Katowice-Wschód.

Sąd oddalił wszystkie zarzuty dłużnika, czyli Zakładów Mięsnych Henryk Kania, jeszcze pod zarządem Henryka Kani. Odwołany zaraz potem prezes Henryk Kania (sąd odebrał mu zarząd w piątek 6 września) próbował obalić uchwały Rady Wierzycieli z 5 września 2019 r., jednak nieskutecznie.

Kania zarzucał uchwale opinii o zasadności zawarcia umowy przerobowej oraz umowy dzierżawy z Cedrobem, że są niezgodne z prawem. Sędzia komisarz stwierdziła jednak, że uchwała nie tylko nie łamie prawa, ale na dodatek została podjęta w interesie ogółu wierzycieli – bo ma na celu zapewnienie maksymalnego poziomu odzyskania wierzytelności.

Sąd oddalił też uchwałę Rady o opinii w sprawie zasadności wniosku nadzorcy sądowego o uchylenie zarządu własnego dłużnika. W wyniku tej właśnie uchwały sąd podjął w dzień później decyzję o odebraniu sterów w firmie Henrykowi Kani. Sędzia komisarz odrzucił też wniosek Kani o wykonanie przez sędziego-komisarza czynności zastrzeżonej dla Rady Wierzycieli, tj. wyrażenia zgody na zawarcie przez dłużnika (czyli spółkę ZMHK) umowy dzierżawy z HK Trade. Sędzia komisarz wskazał, że Rada Wierzycieli głosowała nad ewentualnym wyrażeniem zgody na wydzierżawienie ZMHK kontrolowanej przez pracowników ZMHK spółce HK Trade i że to właśnie wynik głosowania sprawił, że wierzyciele nie zgodzili się na tę umowę.

- Jeśli zaś chodzi o wniosek dłużnika o oddalenie wniosku Nadzorcy Sądowego w przedmiocie uchylenia zarządu własnego Dłużnika i ustanowienie zarządcy, to postanowienie w tej sprawie zostało już wydane przez Sąd Upadłościowy w dniu 6 września 2019 r. – pisze spółka w raporcie. To znaczy, że Henryk Kania na razie nie wróci na fotel prezesa, przynajmniej w tej spółce.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.