Gra giełdowa

Czas na drugi, tym razem wakacyjny Parkiet Challenge

Za kilka tygodni rozpoczniemy drugą edycję naszej gry giełdowej. Do zdobycia będzie 30 000 zł i dodatkowe nagrody niespodzianki. W pierwszym etapie wirtualny handel obejmie akcje z WIG20 i mWIG40.

W ubiegłorocznym finale Parkiet Challenge zmierzyło się dziesięciu najlepszych graczy z I etapu.

Foto: Archiwum, Robert Gardziński

Od połowy lipca wszyscy chętni do udziału w drugiej edycji Parkiet Challenge będą mogli rejestrować się na naszej platformie i przeprowadzać testowe transakcje. Sama gra ruszy zaś 3 sierpnia. Zasady będą podobne jak rok temu.

Jak było rok temu

Pierwsza edycja gry giełdowej „Parkietu" była sporym sukcesem. Wzięli w niej udział zarówno inwestorzy od lat związani z rynkiem, jak i osoby, które giełdą zainteresowały się po raz pierwszy. Zeszłoroczny Parkiet Challenge przyciągnął aż 3,5 tysiąca uczestników, którzy przez kilka tygodni starali się pomnożyć wirtualny kapitał. Zwieńczeniem rozgrywek był jednodniowy finał, który odbył się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych. Przypomnijmy, że rywalizowało w nim między sobą dziesięciu uczestników, którzy wypracowali najwyższe stopy zwrotu w ciągu czterech tygodni pierwszego etapu. Wśród instrumentów w I etapie dostępne były wyłącznie akcje spółek z WIG30. W finale gracze do dyspozycji mieli natomiast kontrakty terminowe oferowane przez GPW. Finał gry był bardzo emocjonujący i sprzyjający tym, którzy zakładali zwyżki. W trakcie ostatniego dnia gry dochodziło jednak do wielu przetasowań. Zwycięzca Jarosław Pilat zarobił 35 proc. w jeden dzień. Na drugim miejscu znalazł się Jakub Czarnik z niemal 30-proc. zyskiem, a trzecie miejsce zajął Andrzej Bujak z wynikiem 19,3 proc., który zwyciężył w pierwszym etapie gry. Do trzech najlepszych uczestników trafiły nagrody finansowe. Do tego zawodników z czołowych miejsc w każdym z czterech tygodni pierwszego etapu nagradzaliśmy hulajnogami elektrycznymi, czytnikami e-booków oraz grami od 11 bit studios.

Łączne wirtualne obroty w pierwszym Parkiet Challenge przekroczyły 155 mln zł. Największym zainteresowaniem cieszył się CD Projekt, który odpowiadał za około 8 proc. obrotów. Kolejne były Dino Polska oraz CCC. Co ciekawe, ponad połowie uczestników udało się zarobić do 5 proc. W ścisłej czołówce, która zdołała pomnożyć początkowe 20 tys. o ponad 20 proc., znalazło się 0,6 proc. uczestników.

Gra przyciągnęła sporo młodych osób. Najbardziej reprezentowaną grupą inwestorów były osoby w wieku od 31 do 40 oraz od 21 do 30 lat.

Parkiet Challenge po raz drugi

Inwestorzy ubiegły rok wspominają zapewne dużo lepiej niż obecny. Rynki zachowywały się dość spokojnie, a główne indeksy akcji wspinały się stopniowo w górę.

W ubiegłym roku o tej porze znaliśmy już zwycięzców gry „Parkietu". Tym razem warunki rynkowe są inne i zmienił się także harmonogram naszej gry. Jednak znów jest szansa na to, by powalczyć o nagrody. W połowie lipca uruchomimy rejestrację, dzięki czemu będzie można już testować platformę. Następnie między 3 a 28 sierpnia odbędzie się pierwszy etap Parkiet Challenge. Podobnie jak przed rokiem potrwa on cztery tygodnie. Finał odbędzie się na początku września. Wówczas wyłonimy trzech najlepszych graczy, którzy otrzymają nagrody finansowe. Dla zwycięzcy przypadnie 15 tys. zł. Miejsce drugie zostanie nagrodzone 10 tys. zł, a za najniższe miejsce na podium nagroda wyniesie 5 tys. Cenne nagrody otrzymają także zwycięzcy rankingów każdego z czterech tygodni pierwszego etapu rywalizacji.

W pierwszym etapie, podobnie jak rok temu, uczestnicy będą mogli inwestować w akcje, jednak tym razem zarówno z największej dwudziestki spółek jak i mniejszych, należących do mWIG40. Z kolei w finale uczestnicy do dyspozycji będą mieli kontrakty terminowe.

Partnerem głównym Parkiet Challenge 2020 jest PKN Orlen, a partnerem technologicznym GPW w Warszawie.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.