Gospodarka - Świat

Strefa euro. Gorsze prognozy instytutów

Niemiecki instytut ekonomiczny Ifo, szwajcarski KOF i włoski Istat obcięły wspólne prognozy dla gospodarki strefy euro.
Foto: AFP

O ile we wrześniu spodziewały się one, że PKB Eurolandu wzrośnie w czwartym kwartale o 2,2 proc., to obecnie spodziewają się one spadku o 2,7 proc. PKB strefy euro za cały 2020 r. ma spaść o 7,3 proc. Prognozę wzrostu na pierwszy kwartał 2021 r. obniżyły one z 1,5 proc. do 0,7 proc. Instytuty spodziewają się, że wzrost gospodarczy może sięgnąć 3 proc. dopiero w drugim kwartale 2021 r. Prognozy na cały 2021 r. jeszcze nie ma.

Spełnienie się tych przewidywań będzie oczywiście zależne od wielu czynników – a głównie od tego, do jakiego stopnia uda się opanować pandemię Covid-19. „W nadchodzących miesiącach restrykcje powinny uderzyć w ożywienie gospodarcze, szczególnie w sektorze usług, ale również w przemyśle" – piszą analitycy Ifo, KOF oraz Istat.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.