Program ten, znany powszechnie jako ilościowe łagodzenie polityki pieniężnej (QE), EBC wygasza stopniowo od początku 2017 r. Począwszy od września kupował aktywa za 15 mld euro miesięcznie, w porównaniu do 30 mld euro wcześniej w tym roku i nawet 80 mld euro w latach 2016-2017. Zamiar zakończenia QE jeszcze w tym roku Rada Prezesów sygnalizowała od dłuższego czasu, więc czwartkowa decyzja była powszechnie oczekiwana.

EBC będzie jednak nadal reinwestował przychody z zapadających instrumentów dłużnych, podtrzymując w ten sposób wielkość swoich aktywów. Frankfurcka instytucja podkreśliła w czwartkowym komunikacie, że te zakupy zamierza kontynuować przez „długi czas", nawet po tym, jak zacznie podwyższać stopy procentowe.

W czwartek Rada Prezesów, także w zgodzie z oczekiwaniami ekonomistów, utrzymała stopy procentowe w strefie euro na niezmienionym od marca 2016 r. poziomie. Stopa refinansowa wynosi zero, stopa oprocentowania jednodniowych pożyczek w EBC 0,25 proc., zaś stopa oprocentowania depozytów w EBC -0,4 proc.

Frankfurcka instytucja podtrzymała swoją ocenę, że stopy procentowe pozostaną bez zmian co najmniej do końca lata 2019 r., a z pewnością tak długo, jak będzie tego wymagał główny cel EBC, którym jest utrzymywanie inflacji tuż poniżej 2 proc. rocznie.

Część komentatorów uważała, że ze względu na osłabienie koniunktury w strefie euro EBC zmieni ten fragment komunikatu, sygnalizując, że podwyżki stóp procentowych to kwestia dalszej przyszłości.